Groft tyveri: Stjal computer for øjnene af syg dreng

ouh.dk

En 13-årig dreng, som netop var været igennem en nyretransplantation, fik lørdag aften stjålet sin computer, mens han intet selv kunne stille op.

 

Drengen er indlagt på Nefrologisk afdeling på Odense Universitetafdeling, hvor tyven ved 20-tiden lørdag aften kom ind på hans stue og uden et ord stjal computeren for øjnene af den 13-årige. Det skriver Fyens.dk.

 

Den alvorligt syge dreng kunne ikke selv komme ud af sengen, men hans råb alarmerede personalet, som straks kom løbende. Politiet blev tilkaldt, men da var tyven nået at forsvinde.

 

I sommer fik en seksårig kræftramt dreng også stjålet både computer, iPhone og playstation, men hans var indlagt på hospitalet i Odense. Computeren indholdt blandt andet 1200 uerstattelige billeder af den syge dreng.

 

Sagen fik stor opmærksomhed i medierne, og kort til efter blev tingene indleveret til politiet, som kunne give den taknemmelige familie tingene igen. Desværre tabte drengen Tobias kampen mod kræften kort før jul.

 

Tyven, som denne gang har været på spil på Odense Universitetshospital, beskrives som pakistansk/arabisk af udseende, cirka 20 år, 180 centimeter høj og almindelig af bygning.

 

Han havde sort hår – tætklippet i siderne og længere i toppen – og hageskæg. Tyven var iført en lysebrun dunjakke med pelskrave og sorte bukser. Han medbragte en faktapose. Drengens computer er af mærker Acer.

 

www.dagens.dk

 

Sidste nyt

Gerningsmanden, der er en 25-årig mand fra Odense, er nu pågrebet. Det er tilsyneladende den samme, som begik et lignende tyveri på samme hospital tidligere på måneden. (BT)

 

Manden er åbenbart gået direkte ind fra gaden og op på første sal, hvor drengens stue ligger.

 

“Ham har vi sigtet for tyveriet, men han nægter sig skyldig”, oplyser vagtchefen. (BT)

 

Computeren af mærket Acer er ikke fundet.

 

Del på Facebook