Formodet muslim fra Marokko angriber to kirker, dræber kirketjener og sårer præst

Gerningsmanden med machete (Skærmprint fra video fra det ene af de to gerningssteder)

En 25-årig marokkansk muslim angreb onsdag eftermiddag to kirker i byen Algeciras i det sydlige Spanien. Han dræbte en mand og sårede en præst alvorligt med en machete. Det skriver El Pais og Daily Mail)

 

Det var “terrorisme” af islamistisk karakter, ifølge Landsretten, skriver El Pais.

 

Avisen skriver selv “Terrorisme” i bjælken over overskriften.

 

Marokkaneren, der hedder Yasine Kanjaa, er anholdt.

 

Gerningsmanden gik onsdag ind i kirken San Isidro i centrum af byen. Her begyndte han ifølge efterforskningen “at skændes med de mennesker, der er til stede, og han fortæller dem, at de skal følge den islamiske religion”.

 

Manden forlod derefter kirken, men vendte tilbage mindre end en time senere, omkring klokken 19.20, med “en machete og angreb præsten og forårsagede alvorlige skader”.

 

Præsten blev alvorligt såret, skriver Indenrigsministeriet i en erklæring. (DailyMail)

 

Efter dette angreb gik angriberen derefter til en anden kirke, La Palma-kirken kun 200 meter fra det første.

 

Der begyndte han at ødelægge religiøse billeder, krucifikser og stearinlys, desuden han klatrede op på alteret.

 

En kirketjener bad ham forlade kirken, men angriberen nægtede, og truede to kvinder.

 

Da han igen blev bedt om at gå igen angreb han kirketjeneren, der forsøgte at flygte. Men han blev indhente og blev stukket til døde.

 

Manden døde.

 

Gerningsmanden forsøgte at gemme sig i en nærliggende bygning, men blev fundet og anholdt.

 

Politiet har ikke udtalt sig officielt om gerningsmandens motiv eller politiske og religiøse tilhørsforhold, skriver DailyMail.

 

I muslimske lande er der en omfattende og stigende forfølgelse af kristne.

 

Og kirker er flere gange blevet angrebet i Europa, især i Frankrig.

Del på Facebook

ANDRE LÆSER OGSÅ…