Venstre lægger op til opsigtsvækkende stramning af udlændingepolitikken – samtidig giver måling Troels Lund muligheder som borgerlig statsminister

Troels und Poulsen (Foto: Venstre)
Getting your Trinity Audio player ready...

Danmark kan få en borgerlig regering efter næste folketingsvalg, der skal komme senest til november.

 

For et par dage siden havde de borgerlige partier flertal i en meningsmåling.

 

De borgerlige partier udenfor regeringen har skrevet et manifest om den politik, de her og nu kan enes om, og de siger, at de bakker op bag Venstres formand, Troels Lund Poulsen, som borgerlig statsministerkandidat.

 

Opsigtsvækkende forslag fra Troels Lund Poulsen

I dag søndag kommer Troels Lund Poulsen så for alvor på banen med et opsigtsvækkende forslag til en stramning af udlændingepolitikken.

 

En stram udlændingepolitik er i stigende grad igen blevet en central del af en borgerlig politik.

 

Og nu slutter Venstres formand, Troels Lund Poulsen, sig til de andre borgerlige partier, der går ind for en strammere udlændingepolitik.

 

Troels Lund Poulsen siger, at Danmark skal træde ud af statsborgerretskonventionen i 2026, hvis der ikke i løbet af året er sket afgørende lempelser i konventionen. Det siger han i et stort interview til Berlingske.

 

Det er et historisk opgør med en rød linje i udlændingepolitikken.

 

Konventionen betyder, at det er svært, at tage dansk statsborgerskab fra mennesker med dobbelt statsborgerskab – også selv om de har begået alvorlig kriminalitet.

 

Det er ikke en af de mest afgørende konventioner. Men der ligger alligevel et vigtigt signal om viljen til at stramme udlændingepolitikken i meldingen fra Venstre.

 

De ‘gamle’ partier har indtil nu været enig om, at man skulle forsøge at ændre konventionerne indefra. Men der kunne ikke være tale om at forlade dem.

 

Men nu er Venstres formand altså parat til en opsigtsvækkende opgør med denne holdning. Han er parat til at forlade statsborgerretskonventionen næste år, hvis det ikke lykkes, at ændre den indefra.

 

Dermed har Venstre taget et stort skridt væk fra SVM-regeringen i retning af en borgerlig regering.

 

Et skrid væk fra SVM-regeringen

Meldingen om at melde sig ud af en konvention er et brud med SVM-regeringens grundlag.

 

Lars Løkke Rasmussen var også hurtigt ude med en meget direkte kritik af Troels Lund Poulsens forslag.

 

Socialdemokratiet vil heller ikke støtte Venstres forslag, siger Socialdemokratiets politiske ordfører Christian Raabjerg Madsen.

 

Men han var mere imødekommende end Lars Løkke og lgde stor vægt på, at det var vigtigt, at Danmark kan få bedre muligheder for at sende kriminelle udlændinge ud af landet.

 

Raabjerg Madsen sagde, at det er Menneskerettighedskonventionen, der udgør den store barrierer for at udsende kriminelle udlændinge ud af Danmark. Derfor er det især denne konvention, man skal forsøge at ændre. Men hvis det ikke lykkes, så vil Socialdemokratiet heller ikke melde sig ud af denne konvention.

 

Et skridt henimod en borgerlig regering

Dansk Folkeparti og Danmarksdemokraterne tog imod Troels Lund Poulsens melding med åbne ame.

 

De gik med det samme ud og hilste Venstres politiske kovending i udlændingepolitikken meget velkommen. De har længe talt for et opgør med konventionerne.

 

Og udtrædelsen af statsborgerretskonventionen er alle borgerlige partier enige op. Det er med i deres manifest.

 

Troels Lund Poulsen stramning af udlændingepolitikken kommer lige efter en bemærkelsesværdig måling, der giver ham medvind som mulig kommende borgerlig statsminister.

 

Tiltro til Troels Lund Poulsen

En måling i Berlingske lørdag viste, at de danske vælgere har mere tiltro til Troels Lund Poulsen end til Mette Frederiksen, når det gælder økonomisk politik, forsvarspolitik, moral og troværdighed.

 

Vælgerne siger dog samtidig klart, at de har mere tiltro til Mette Frederiksens evne til at lede landet og til at repræsentere Danmark overfor udlandet. De mener også, at hun er den bedste til at lede Danmark gennem en alvorlig krise, til at håndtere truslen fra Rusland og til at være statsminister.

 

Så mønsteret er bestemt ikke éntydigt. Men  det er ikke længere en given ting, at Mette Frederiksen fortsætter som statsminister efter næste valg. De borgerlige partier og Troels Lund Poulsen vinder frem.

 

Dermed minder situationen om optakten til folketingsvalget i 2001.

 

I 2001 mistede den socialdemokratiske Poul Nyrup Rasmussens regering sit flertal ved valget.

 

Det blev et borgerligt flertal, og Venstres formand Anders Fogh Rasmussen blev statsminister.

 

Dengang var en stram udlændingepolitik afgørende for at vælgerflertallet svingede til fordel for de borgerlige. Det samme kan ske nu igen.

Del på Facebook