|
Getting your Trinity Audio player ready...
|
I løbet af den sidste uge har der flere gange været fremmede droner over Danmark, som alle eksperter siger er sendt af Rusland.
Dronerne har især sidste manddag forstyrret den civile flytrafik.
Det skal for alt i verden undgås, når deltagerne onsdag ankommer til EU-topmøde i København.
Derfor har Danmark nu lukket luftrummet for alle former for private droner.
Private droneflyvninger er forbudt fra mandag til fredag for at sikre arbejdsro for politiet under EU-topmøde.
Desuden for Danmark nu hjælp fra Frankrig og Sverige til at bekæmpe droner.
Frankrig og Sverige sender hjælp
Danmark har ikke udstyret til at bekæmpe disse droner. Frankrig sender 35 personer fra det franske militærpersonale til Danmark i forbindelse med det kommende EU-topmøde i København, som finder sted fra onsdag til torsdag.
Det oplyser det franske forsvarsministerium i en pressemeddelelse.
– Denne pressemeddelelse understreger solidariteten mellem de europæiske nationer i kampen mod nye former for trusler, lyder det. (TV2)
Det er netop blevet offentliggjort, at Frankrig også vil støtte Danmark med antidronekapacitet, herunder en militærhelikopter.
Også Sveriges statsminister, Ulf Kristersson, har meldt ud, at landet vil låne Danmark antidronesystemer i forbindelse med EU-topmødet denne uge.
Medens regnen af fremmede droner fortsat vælter ind over dansk infrastruktur og militær med droner over militære anlæg så sent som natten til søndag, satte Mette Frederiksen allerede fredag aften adresse på afsenderen:
Det er Rusland, der står bag
– Jeg konstaterer, at der er ét land, der er den primære fjende for Europa, sagde statsministeren.
– Og det er Rusland. (DR.dk)
Heller ikke i EU-Kommissionen er der tvivl om afsenderen:
”Rusland tester EU og NATO, og vores svar skal være fast, forenet og øjeblikkeligt. På dagens møde blev vi enige om at gå fra, lad os sige, diskussioner til konkrete handlinger,” lød det fra EU-kommissæren for forsvar, Litauens tidligere premierminister Andrius Kubilius.
Vil danne en fælles dronemur mod Rusland
Udtalelsen faldt ifølge Euro News sted fredag umiddelbart efter det første møde i en nydannet gruppe af lande, der har etableret et samarbejde om at danne en såkaldt dronemur mod Rusland.
Som vi tidligere har skrevet her i avisen, har i alt ti lande inklusive Danmark nu slået sig sammen i en gruppe, der skal finde et modtræk mod Putins droneterror.
Gruppen, der består af Polen, Estland, Letland og Litauen samt Finland og Danmark plus Ungarn, Rumænien og Bulgarien samt Slovakiet, afholdt fredag sit stiftende møde i Finland.
Under mødet, der blev ledet af EU’s forsvarskommissær, deltog repræsentanter fra NATO og Ukraine som observatører.
Herefter er det meningen, at næste møde skal afholdes på onsdag i København i forbindelse med EU’s stats- og regeringschefers ekstraordinære topmøde om sikkerhed og forsvar samt støtte til Ukraine.
Forventer ikke her og nu resultater
Fredagens møde i Finland fokuserede på at identificere materielle og økonomiske huller for at afgøre, hvilke aktiver der allerede er tilgængelige til dronemuren og hvilke elementer, der stadig mangler.
På det efterfølgende pressemøde understregede EU-forsvarskommissær Andrius Kubilius, at formålet med dronemuren er at opdage og neutralisere.
“Vi er helt klart nødt til at undersøge effektive metoder til at ødelægge,” sagde han.
Men han gjorde det imidlertid også klart, at det vil tage tid at få projektet realiseret.
Et hav af teknologi, specialfly og artilleri
Ifølge analyser fra eksperter vil der skønsmæssigt gå det meste af et år, oplyste Kubernius, men lagde ikke skjul på, at han selv tvivlede på, om projektet kan gennemføres inden for den tidsramme.
“Det er både teknologiske koncepter, der er nødvendige og det haster, men også en konceptuel baggrund, altså hvordan et sådant forsvar skal organiseres på den bedste måde,” understregede Andrias Kubilius.
Han pegede i den forbindelse på, at radarer, akustiske sensorer, signaljammere, interceptorer (specialfly, red.) og traditionelt artilleri som nogle af de nøglefunktioner, der er nødvendige for at gøre muren til en realitet.
“Vi er nødt til at forstå, hvilken slags systemer vi skal udvikle for at være mest effektive,” sagde han og fortsatte:
“Og vi er nødt til at erkende, at vores effektivitet til at bekæmpe droner i øjeblikket ikke er på det niveau, som vi skal have.”
Med henblik på at få udarbejdet en fast køreplan vil Kommissionen fremadrettet samarbejde med industri, medlemslande og Ukraine, forklarede Kibilius og tilføjede, at Dronemuren er et af tre ben i en samlet strategi, hvor de to andre ben er en jordmur og en maritim mur.
Et Europa i alarmberedskab
I det amerikansk ejede medie Euro News betegnes dronemure som ”et et banebrydende skridt, der tages midt i Ruslands alarmerende krænkelser af det europæiske luftrum.”
Og det tør siges.
Fredagens møde i Finland kommer således i hælene på en række luftrumskrænkelser, der har sat EU-landene i højt beredskab.
Det første angreb fandt sted i Polen for to uger siden, da 19 russiske droner fløj ind over polsk territorium, hvor de blev skudt ned.
Derefter fulgte krænkelser af rumænsk luftrum og derpå tre russiske MiG-31 kampfly, der fløj ind over estisk territorium, hvor de blev afvist a to italienske F 35 jagere, der gik på vingerne fra NATO-basen i Estland.
Og i mandags blev som bekendt Københavns Lufthavn lukket ned i næsten fire timer på grund af tre droner.
Derefter fremtvang droneaktivitet onsdag nedlukning af Aalborg Lufthavn, som måtte videredirigere tre fly til andre lufthavne.
Flyvestationerne i Skrydstrup og Karup har også i lighed dragonregimentets kaserne i Holstebro så sent som lørdag nat haft uvelkomment dronebesøg.
Søndag var der igen droneaktiviteter over flere militære anlæg i Danmark, skrev Forsvaret i en pressemeddelelse.
Er en del af et våbenkapløb
Også Tyskland er ramt af uvelkomne droner, oplyste den tyske indenrigsminister Alexander Dobrindt, lørdag ifølge Reuters.
”Der er en trussel, der kan klassificeres som høj, når det handler om droner. Det er en abstrakt trussel, men meget konkret i individuelle tilfælde,” sagde den tyske indenrigsminister på et pressemøde i Berlin.
Han oplyste ikke noget omfanget eller hvor, dronerne er set, men understregede, at Tyskland vil ”udvikle sine operationelle evner” til at forsvare sig mod dem.
”Vi er involveret i et våbenkapløb mellem truslen fra droner og værktøjerne til at håndtere dem,” lød det således lørdag fra den tyske indenrigsminister Alexander Dobrindt.
Kilder til denne artikel:
Læs også:
https://denkorteavis.dk/2025/tyskland-vil-hjaelpe-danmark-med-at-bekaempe-droner/
Opdateret mandag 12.00