Steen skulle bare til tandlæge – så opdagede han, at terrortruslen har omdannet København til en fæstning

Foto: Steen Raaschou

Steen Raaschou bor tæt på Strøget i København, men han kommer der sjældent. Men i går skulle han til tandlægen, som ligger på Strøget.

 

Her så han, store betonklodser ved indgangen til Strøget.

 

Christiansborg, Synagogen og nu Strøget – København ligner flere steder en fæstning. Steen tog fotos og lagde ud på snaphanen.dk

 

Her skrev han: “Københavnere der bor 600 meter fra Strøget, kommer der kun når de skal til tandlæge. Og det skulle jeg netop idag.Forsvarsværkerne mod hjemlig, politikerskabt jihad var nye for mig, men jeg havde heldigvis mobilen på mig. Jeg følte mig som blandt de gamle tyske bunkere på vestkysten. Nu klarer vi truck-jihad lige der og på Christiansborg, der kom stenene op i sommeren 2013. Jeg kaldte dem Hanstholm Mole. Fjong, politikere, Festung Kopenhagen, vi er sikrede til fjenden finder på noget nyt.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her er de store granitsten, som siden 2013 har omkranset Folketinget på Christiansborg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotos: Steen Raaschou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Man kan heller ikke uden videre køre ind i Krystalgade.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Det er i denne gade synagoge ligger. Den synagoge, som blev udsat for et islamistisk terrorangreb gennemført af 22-årige Omar Abdel Hamid el-Husein den 15. februar 2015. Den 37-årige Dan Uzan blev dræbt, som stod vagt, fordi det var fest i synagogen blev dræbt. Timer inden var Krudttønden, hvor den svenske tegner Lars Vilks deltog, blevet angrebet af Omar el-Husein. Her blev Finn Nørgaard dræbt. Senere skød og dræbte politiet Omar el-Husein.

 

Siden har synagogen var under massiv politibevogtning. Og nu er der altså opsat spærringer ved indgangen til gaden. Det kan beskytte mod lastbiler og andre biler, som kommer kørende med ondt i sinde.

 

Men som Steen skriver, måske har terroristerne helt andre planer.

 

Tysk politi har således netop advaret om, at der kan været forgiftning af drikkevand og fødevarer under opsejling, som en ny form for terror.aa

Del på Facebook