Italiens Meloni vil ikke have vold og plyndringer som i Frankrig – nu slår hun hårdt til

Collage fra det norske netmedie rights.no
Getting your Trinity Audio player ready...

Sidste lørdag blev flere franske  byer hærget af voldelige demonstrationer med brande, hærværk og plyndringer.

 

De blev så omfattende, fordi der var alt for lidt politi på gaderne til at hindre volden og plyndringerne.

 

De voldelige demonstrationer bredte sig i løbet af weekenden til flere italienske byer, som Milano, Torino og Bologna.

 

I modsætning til den franske præsident Macron regerede den italienske premierminister Giorgia Meloni hurtigt. Hun sendte tirsdag 500 ekstra betjente  til Milano.

 

Desuden har hun nu annonceret stramninger, der skal bremse volden.

 

De nye tiltag omfatter fængselsstraffe for voldelige demonstrationer, strengere straffe for hærværksmænd og økonomisk ansvar for forældre med børn, der har begået hærværk og plyndring.

 

“At ødelægge og stjæle er ikke protest, det er kriminalitet, og det skal staten reagerer på,” siger premierminister Giorgia Meloni i en video på X. Hun sætter borgernes sikkerhed først.

 

Meloni annoncerede et regeringsdekret med sikkerhedsforanstaltninger, der skal gøre det nemmere at håndtere den form for voldelige protester, som man så iMilano.

 

Milanos centrale shoppingområde blev sammen med andre dele af byen ødelagt af voldelige demonstranter -flere af dem var mindreårige. Butikker blev plyndret på stribe og flere ejendomme sat i brand.

 

Dekretet betyder, at det vil være nemmere at retsforfølge børn og unge mellem 14 og 18 år. Desuden skall forældre betale for de skader deres børn forvilder.

 

Dekretet bliver gennemført af regeringen uden en lov, der skal godkendes af parlamentet. Det skal gå hurtigt.

 

I Frankrig kom det frem, at mange af demonstranterne er unge voksne i alderen18-30 år.

 

De italienske myndigheder derimod oplyser, at “mange af oprørerne var mindreårige”.

 

“Unge mennesker . . . kom ind i centrum for at smadre ting, stjæle og filme sig selv, mens de gjorde det,” sagde Meloni på X. “Dette er et fænomen, vi må tage alvorligt, også for at forhindre, at disse videoer bruges som model for andre at efte5rligne.”

 

Politiet i Milano oplyste, at omkring 2.000 unge deltog i optøjerne lørdag aften, herunder et stort antal med indvandrerbaggrund samt udenlandske statsborgere. Af de cirka 50 personer, der blev anholdt i weekenden, er mere end 30 mindreårige.

 

Dekretet indeholder en række stærke stramninger af indsatsen overfor  især kriminelle mindreårige og deres forældre.

 

Meloni blev  valgt på blandt andet en stram udlændingepolitikog retspolitik. Det har hun gentagne gange levet op til som premierminister.

 

Det betyder, at Giorgia Meloni og hendes parti, Italiens Brødre (Fratelli d’Italia), ligger fortsat solidt i spidsen i de italienske meningsmålinger. Melonis parti ligger på omkring 26-28 % af stemmerne. Ved valget i 2022 fik hun 26 %.

Læs også rights.no

Euronews

Den Korte Avis

Del på Facebook