Østrig fører an i de mellemeuropæiske landes ‘krig’ mod Merkels slappe udlændingepolitik

Østrigs udenrigsminister Johanna Mikl-Leitner / Skærmprint

Grækenland har ikke været i stand til at sikre EU’s ydre grænse mod Tyrkiet. Tusindvis af asylansøgere kommer fortsat fra Tyrkiet .

 

De er blevet sendt videre til andre europæiske lande – specielt de lande, der ligger på flygtningeruten gennem Balkan, og så Østrig. Men de vil ikke mere. Anført af Østrig er der ved at udbryde en veritabel ‘krig’ mellem de mellemeuropæiske lande og Grækenland.

 

Men i virkeligheden er det en krig mod den tyske kansler Angela Merkels udlændingepolitik. Det var Angela Merkel, som i begyndelsen af september 2015 bød alle syriske asylansøgere velkomne. Det medførte en asylstrøm uden sidestykke op gennem Europa.

 

Merkels reaktion har været et forsøg på at få Tyrkiet til at stoppe asylstrømmen samt at fordele flygtningene mellem EU-landene.

 

Begge dele er indtil videre slået fejl.

 

Derfor begynder Østrig og andre lande at stoppe asylstrømme med national grænsekontrol.

 

Det vil ikke opleve et år som 2015 én gang til. Men det kommer de til, hvis de ikke gør noget effektivt.

 

I årets første to måneder er der allerede kommet over 100.000. Langt flere end i samme tidsrum sidste år. Og det er vurderingen, at strømmen vil stige dramatisk, når vejret bliver bedre. Der vil komme lige så mange som sidste år – eller flere. Langt over en million.

 

Kun få af dem vil blive i Grækenland. De vil videre til Østrig, Tyskland og andre nordeuropæiske lande.

 

Men nu sætter flere og flere europæiske lande hælene i. De vil ikke betale prisen for, at Grækenland ikke kan bevogte grænserne.

 

Skrap national grænsekontrol

De østeuropæiske lande med Ungarn i spidsen sagde stop allerede i efteråret, da Angela Merkel sagde, at alle syriske asylansøgere var velkomne.

 

Asylstrømmen gik uden om Ungarn, der hurtigt havde bygget et effektivt grænsehegn.

 

Strømmen gik over Makedonien, Slovenien og videre til Østrig, Tyskland og længere nordpå.

 

Sverige har indført ID-kontrol. Danmark og Norge har lavet kontrol på grænsen.

 

Men nu er Makedonien og Slovenien ved at bygge grænsehegn.

 

Flere lande vil kun lukke asylansøgere fra Syrien og Irak igennem. Og kun et mindre antal om dagen.

 

Kaos i Grækenland

Det betyder kaos i Grækenland. Asylansøgerne strømmer fortsat over Middelhavet, men de kan ikke komme videre.

 

I steder for at forsvare grænsen mod Tyrkiet retter Grækenland sin vrede mod Østrig.

 

Den græske regering har netop vakt opsigt fordi den har afvist et besøg af Østrigs indenrigsminister, Johanna Mikl-Leitner.

 

Hun er hovedpersonen i opgøret mod EU, Merkel og Grækenlands slappe udlændingepolitik og manglende grænsekontrol.

 

Hun er en slags uformel leder af oprøret fra de mellemeuropæiske lande, som vil bremse strømmen og have national grænsekontrol.

 

“Vi er nødt til at begrænse migrationsstrømmene, for flygtningespørgsmålet kan blive et spørgsmål om overlevelse for EU”, sagde Mikl-Leitner efter et møde mellem landene i sidste uge.

 

Grækenland var ikke med. Og i vrede trak de deres ambassadør hjem fra Wien.

 

Og nu har de altså afvist et besøg af indenrigsministeren.

 

Men hun kæmper en større sag og fortsætter sit arbejde for at beskytte Østrig mod en ny ukontrollabel asylstrøm.

 

http://www.oe24.at/video/news/Mikl-Leitner-schiesst-zurueck/225172930

 

http://www.oe24.at/video/news/Fluechtlingskrise-spaltet-EU-immer-mehr/225722944

 

a

Del på Facebook