Nigerianer ville giftes i Danmark: Røg i stedet i spjældet

Colourbox

Om der var amoriner i luften, da en nigerianer mødte op hos giftefogeden i Tønder Kommune med en tysk kvinde fra Dortmund, skal være usagt, men under alle omstændigheder erklærede nigerianeren, at han ville giftes med kvinden.

 

 

Det blev der dog ikke noget ud af. Tværtimod havnede nigerianeren i spjældet.

 

 

Giftefogeden fik mistanke om, at mandens papirer ikke var ægte og kontaktede derfor politiet, som anholdt nigerianeren og sigtede ham for at have begået dokumentfalsk over for giftefogeden.

 

 

Blev varetægtsfængslet i fire uger

Under et grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg i dag tirsdag den 10. februar blev nigerianeren varetægtsfængslet i fire uger, oplyser anklager ved Syd- og Sønderjyllands Politi, Jannie Dahl Nøhr, til Den Korte Avis.

 

 

”Nu skal vi have undersøgt dokumenterne lidt nærmere. Nigerianeren fortalte, at han havde fået dem af en landsmand i Tyskland, og at hans landsmand havde forsikret ham om, at de var ægte,” siger Jannie Dahl Nøhr til Den Korte Avis.

 

 

Jannie Dahl Nøhr oplyser videre, at nigerianeren ikke rigtigt forstod, at man ikke kan bruge andres papirer, ægte eller ej, som personlige dokumenter, samt at han havde erklæret, at kvinden var hans kæreste.

 

 

Ligeledes forklarede han, at de havde valgt Danmark, fordi man her hurtigt kan blive gift.

Del på Facebook