Nu er det blevet farligt for soldater at gå med uniform i deres eget land

Soldater til Flagets Dag 2012 (Foto: Asger Bonnevie)

Soldater er meget tydelige repræsentanter for deres land. Derfor kan de også være nærliggende mål for dem, der hader og bekæmper landet.

 

Det har flere soldater fået at føle. De er dræbt af islamister, der hadede det vestlige land, som soldaterne kom fra.

 

En af dem var briten Lee Rigby, som sidste forår blev myrdet på åben gade af to islamistiske terrorister. Han blev brutalt hakket ned med knive og en kødøkse. De blev ved liget og filmede en tale, hvor den en fortalte at Lee Rigby var myrdet som hævn for Storbritanniens overgreb mod muslimske lande.

 

Forrige sommer blev tre franske soldater og fire jøder, heraf tre børn, dræbt af en islamisk terrorist. Terroristen menes at have været i kamp som hellig kriger.

 

Islamisk Stat har øget truslen

Netop nu er hele denne situation i Europa ved at blive dramatisk forværret.

 

Det er Islamisk Stat og deres tilhængerne, der har gjort livet mere farligt i de europæiske lande.
Overalt har efterretningstjenesterne har hævet trusselniveauet.

 

Det rammer ikke mindst soldaterne.

 

Ingen uniformer i offentligheden

Det har soldaterne i Holland netop fået at føle.

 

De har fået at vide, at de ikke må gå med uniformer i offentlige transportmidler.

 

Meddelelsen blev givet af talsmanden for forsvarsministeriet, efter at en hollandsk hellig kriger opfordrede til angreb på Holland.

 

”Vi har sagt, at militærpersoner ikke må rejse med offentlige transportmidler”, sagde talsmanden. (Defense News)

 

Hun henviste til at der havde været en del faresignaler, der fik regeringen til at handle.

 

Et af dem var en video fra en hellig kriger, som kaldte sig selv for Muhajiri Shaam. Han opfordrede til at gå til angreb på den hollandske stat.

 

Muhajiri Shaam talte hollandsk og sagde, at han var i Aleppo i Syrien, hvor han kæmpede for al-Qaeda-gruppen Al-Nusra Front.

 

Opfordringen til at angribe den hollandske stat kom samtidig med, at regeringen meddelte, at de vil sende seks F-16 jagere ind i kampen mod Islamisk Stat.

 

Militæranalytikere havde forudset, at sådan en beslutning ville øge risiko-niveauet.

 

Forsvarsministeriets talsmand sagde, at forbuddet mod at gå med uniform ikke er direkte forbundet med regeringens beslutning.

 

Men forbuddet er under alle omstændigheder ment meget alvorligt. Dem, der overtræder forbuddet, vil blive forflyttet.

 

De islamiske terrorister har vundet et nyt terræn.

Del på Facebook