|
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Man må ikke bruge børn som soldater.
Det er et centralt element i FN’s børnekonvention. Her står, at militser og lignende ikke-statslige væbnede grupper har “absolut forbud mod overhovedet at rekruttere eller bruge personer under 18 år til noget som helst formål”.
Alligevel kan man se Hamas i Gaza lade mindreårige bevæbne og sender dem frem mod det israelske forsvar. (Politiken)
Jyllands-Posten og andre medier beskriver et eksempel: Suhaib Abu Labbad på 15 år affyrede en panserværnsraket mod en israelsk kampvogn.
Det kan man se på en video, der tilsyneladende er udsendt i anledning af hans død for et år siden. En video, hvor han hyldes som en martyr for en væbnet milits.
Der har længe været tegn på, at Hamas indoktrinerede børn til at slutte sig til gruppen.
Der er lavet videoer der hjernevasker børn til at elske krig og dø som martyrer. (DKA)
Den aktuelle propagadavideo bliver stærkt kritiseret af Ahmed Fouad Alkhatib fra tænketanken Atlantic Council.
Han er selv vokset op i Gaza, hvor en stor del af hans familie bor. Han siger :
“Vi hører konstant om Hamas, der fylder rækkerne op igen med børn. Nu reklamerer Hamas endda for det”.
De propalæstinensiske støtter i Vesten er skyldige i at lukke øjnene for den behandling, Hamas udsætter befolkningen i Gaza for:
“Hamas indrømmer indirekte, at der blandt de 20.000 børn, som Hamas siger er blevet dræbt i Gaza, er en række kombattanter. Jeg har ikke set en eneste pro-palæstinensisk stemme kalde det misbrug af et barn. Der er total tavshed. Akkurat som vi ser det med Hamas’ brug af hospitaler, tyveri af nødhjælp og tortur mod Gaza-borgere. Der er ingen fordømmelse fra den pro-palæstinensiske bevægelse. Alt bliver fremstillet som udelukkende Israels skyld”.
Trumps fredsplan
Hamas har mange frygtelige gerninger på samvittigheden.
Hamas er ifølge EU en terrororganisation med en totalitær ideologi.
De gennemførte et bestialsk angreb på kibutzer og en dansefestival i Israel den 7. oktober 2024. Det udlæste den aktuelle krig med Israel.
Det er en del af Trumps fredsplan for Mellemøsten, at Hamas skal lade sig afvæbne.
Hamas skal aflevere sine våben til gengæld for at Israel trækker sig ud af de besatte områder.
Men Hamas og Israel stoler ikke på, at den anden part opfylder aftalen.
https://www.facebook.com/watch/?v=1085580630827371
https://www.facebook.com/watch/?v=1085580630827371