Pressemøde: Trump vil overtage Gaza og sende alle palæstinensere til arabiske lande

Israels Netanyahu og USA's Trump mødes i går aftes og holdt bagefter et pressemøde (skærmprint fra Youtube)
Getting your Trinity Audio player ready...

Donald Trump kom i går aftes med en udmelding, der bliver kaldt historisk i flere udenlandske medier.

 

USA’s præsident Donald Trump ønsker at overtage og eje Gaza-striben. Det sagde han efter et møde med den israelske premierminister Benjamin Netanyahu.

 

“USA vil overtage Gaza-striben og være ansvarlig for at rydde den for alle farlige bomber og tunneler.” (se video fra pressemødet i bunden af artiklen)

 

Han ønsker også at fjerne ødelagte bygninger” og derefter genopbygge området.

 

Han sagde flere gange: “Gaza er et helvede i øjeblikket.” Dette var allerede tilfældet før de israelske bombninger på grund af Hamas’ terrorregime. (BILD)

 

Trump fortalte, at den nye Gaza-stribe skal være et “utroligt sted for verdens befolkning.” Området skal være “Mellemøstens riviera” med “et ubegrænset antal arbejdspladser og boliger”.

 

Trump gjorde det klart, at det ikke kun var i kort tid, at han ønskede at overtage kyststriben. Kun en langvarig kontrol kan bringe fred i regionen, sagde han.

 

Det er uklart hvem, Trump forestiller sig, skal bo i Gaza.

 

Han sagde, at han ønsker at flytte Gazas to millioner indbyggere til nabolandene – Egypten og Jordan. Men indtil videre har de afvist dette.

Terrororganisationen Hamas, der har magten over Gaza, har også sagt nej.

 

Saudi-Arabien har også straks afvist planen. Saudi-Arabien er USAs allierede om Mellemøsten. De var med til at indgå Abraham-aftalerne i Trumps første periode. Aftalen skal sikre en anerkendelse af Israels ret til at eksistere.

 

Saudi-Arabien ønsker en to-statsløsning med en selvstændig palæstinensisk stat.

 

På pressemødet efter mødet med Trump var Netanyahu positiv:

 

“Dette er noget, der kan ændre historien. Han kaldte Trump den “bedste ven, Israel nogensinde har haft i Det Hvide Hus.”

Trump lod det i første omgang være uklart, hvordan overtagelsen af ​​Gaza præcist ville forløbe. Da han blev spurgt, udelukkede han ikke udsendelse af amerikanske soldater: “Vi vil gøre, hvad der er nødvendigt. Han planlægger at præsentere nøjagtige detaljer i de næste fire uger.”

 

Den tyske avis BILD skriver om det overraskende udspil:

Faktum er: I årtier har international politik undladt at ødelægge Hamas ’ terrorstrukturer i Gaza. Tværtimod var den islamistiske gruppe i stand til at udvide sin magt massivt. Deres fanatisme kulminerede med terrorangrebet på Israel den 7. oktober 2023. Terroristerne myrdede, voldtog og kidnappede. De dræbte omkring 1.200 mennesker og bortførte 251 andre til Gaza.

Underforstået: Man må ikke fortsat overlade Gaza til terrororganisationen Hamas.

 

Der kan nu ske to ting, siger TV2’s korrespondent i området: Enten eksploderer hele området i vold og kaos, eller USA får styr på området, og der bliver fred.

 

En negativ og en positiv vurdering

Militæranalytiker Jacob Kaarsbo kalder det “en katastrofal ide”, der vil udløse en strøm af terror og uroligheder i området. “Det er noget af det mest virkelighedsfjerne, jeg har hørt, det er jeg desværre nødt til at sige”. (TV2)

 

Andre har den stik modsatte vurdering og mener, at det kan blive Mellemøstens redning. En af dem er Robert Spencer fra Jihad Watch. Han skriver:

 

Vi lever i en virkelig betydningsfuld tid i historien. Donald Trump illustrerede det endnu en gang tirsdag aften under sin pressekonference med den israelske premierminister Benjamin Netanyahu. “Du skal lære af historien,” erklærede Trump og fortsatte med at ændre den politiske orden, der har hersket i Mellemøsten i årtier. Det er en mangedobbelt mislykket ordre, og derfor er nye tilgange meget, meget længe ventede, men ingen har turdet stille spørgsmålstegn ved den og foreslå nye løsninger. Indtil nu.

 

Den mest betydningsfulde meddelelse om disse mest betydningsfulde pressekonferencer var Trumps erklæring om, at Hamas ikke ville få lov til at genvinde kontrollen over Gaza, og at USA faktisk ville “eje” Gaza. Han gentog også sin insisteren på, at 1,7 millioner palæstinensere ville blive flyttet til Egypten og Jordan, og forklarede flere gange, at dette var nødvendigt, fordi fortidens fejlslagne politikker ikke bør og ikke må anvendes igen.

 

Hamas, sagde Trump, havde regeret Gaza i årevis og tilbød ingen muligheder for det palæstinensiske folk ud over blodsudgydelser og død. Han skitserede en vision om et genoprettet Gaza, der ville være et internationalt område, befolket ikke kun af palæstinensiske arabere, men af ​​mennesker fra hele verden, som ville være i stand til at nyde dets renæssance som “Rivieraen i Mellemøsten.

Opdateret 11.15 og 11.50 …

Del på Facebook