Sommeren plejer at være den årstid, hvor angreb, vold og brande kulminerer i indvandrerbydele. Det er ikke sommer endnu, men tingene er allerede ved at komme ud af kontrol:
Svenske Norrköping natten til mandag. En by hærget af indvandrere. Flere biler står i flammer. Brandmændene tør ikke rykke ud. De bliver angrebet så voldsomt, at det er farligt for dem. Politiet kommer for at beskytte dem. Men politiet bliver selv angrebet med byger af sten.
Sådan har det været i lang tid i byen. Men nu er det blevet meget voldsomt. Det skrev svensk TV og Avpixlat i går.
Ligenden store brande blev registreret mindst seks forskellige steder over hele landet.
Avis slår alarm: Angrebene tager til i styrke
Igennem adskillige år er politiet, brandmænd og ambulancer med jævne mellemrum blevet angrebet.
I de store indvandrerbebyggelser er ambulancer, brandfolk og politi blevet mødt med byger af sten. Brandslanger er skåret over, der er stjålet udstyr fra ambulancer og politibiler er blevet ødelagt. I visse områder går politibetjente permanent med skudsikre veste. Brandmændene har anmodet om, at de også får skudsikre veste.
Men ingenting er sket for at ændre denne udvikling. Masseindvandringen fik lov til at forsætte, og ghettoerne voksede. Og nu er hele situationen voldsomt forværret.
Angrebene på politi og redningsfolk tager til i styrke. Og det er over hele landet, det sker. Det skrev avisen Expressen søndag under den alarmerende overskrift: Angrebene på blåblink personalet vokser i hele landet.
Politiet siger direkte, at de kriminelle ruster sig til at tage magten i hele bydele
Politiet i Sverige siger nu selv, at de er ved at miste kontrollen i hele bydele.
186 områder bliver kaldt særligt belastede. 55 områder er direkte farlige for politiet.
For ikke længe siden var det boligområder man talte om. Nu er det mere og mere hele bydele som Husby, Rinkeby, Tensta ved Stockholm.
Det er politiinspektør Lars Alvarsjø som med egne ord i norsk TV siger, at politiet er ved at miste kontrollen i Husby og lignende områder.
I dag oplever vi, at betjente bliver beskudt og angrebet med håndgranater, fortæller Alvarsjø i indslaget. (DKA)
Man skulle tro, at et land ville stå på den anden ende, når politiet siger, de er ved at miste kontrollen, og at kriminelle bander har taget magten.
Politiet beskriver selv situationen sådan her:
“Politiet bliver udsat for stenkast, biler brænder, kriminelle organiserer sig for at tage magten i visse områder af Stockholm.”
Derfor er det nu tiden er kommet for at genoprette trygheden med flere hundrede betjente.
Stort antal tunge våben på vej til Sverige
Men det bliver ikke nemt.
Sverige svømmer i våben. Og våben strømmer ind i Sverige. Det siger en af betjentene i indslaget fra norsk tv.
Der er netop anholdt seks personer i Serbien. De er sigtet for at ville smugle et stort parti meget tunge våben til Sverige. Automatvåben, håndgranater og missiler.
Det er ikke ‘kun’ håndvåben til røverier og bandekampe, som blev fundet. Det var tunge militære våben, som efter planen skulle have været sendt til Sverige. Våben der ville kunne bruges til mere regulære angre på store menneskemængder, politi og andre myndigheder, som vi har set det i Frankrig og Belgien. (The Local, Aftonbladet)
Og politisk sker der reelt ingenting. Den socialdemokratisk ledede regering er passiv.
En socialdemokrat tager bladet fra munden
Socialdemokraten Johan Westerholm er en af de få, som I flere år har kritiseret Socialdemokratiet og andre i landets ledelse for at lade stå til.
Voldsomhederne i Norrköping får ham til at tage fløjlshandskerne af og give politikerne med grovfilen.
Det skete i går på hans blog:
Westerholm minder om, hvordan udenlandske medier har beskrevet de alarmerende tilstande i de udsatte boligområder. Han anklager medier og politikere for ikke at reagere på det, der sker. Og så kommer han med noget af en kras besked.
Johan Westerholm er netop kommet hjem fra Libanon. Her talte han med en minister, som har overlevet 20 års borgerkrig. Han havde en besked som Westerholm skulle give videre til de politiske ledere i Sverige. Og det gjorde Westerholm så i går efter nattens dramatiske begivenheder.
Han citerer blandt andet den libanesiske minister for at sige: