Der er et voksende antal radikale islamister i Frankrig. Det er der i de fleste europæiske lande – men tallet er meget højt i Frankrig, der har den største andel af borgere, der er muslimer. Mindst 3000 er så farlige, at de bør overvåges, fortalte premierminister Valls for en uge siden.
Det var efter den forfærdelige terror udført mod Charlie Hebdo, politiet og et jødisk supermarked, som betød at ialt 17 døde. Flere forsøg på terror er blevet afværget. Landet er i højt beredskab og der er ikke kun et stort antal politibetjente på gaderne. Der er også 10.000 soldater.
Man har hørt om, at politi og soldaterne især bevogter steder som jødiske skoler og de store seværdigheder.
Men hvad gør man, hvis de radikale islamister også findes i politiet og hæren selv?
I spørgsmål er man begyndt at stille i Frankrig.
for nogle dage siden kom det frem, at omkring 12 tidligere soldater i den franske hær havde tilsluttet sig grupper af ‘hellige krigere’ – først og fremmest Islamisk Stat i Syrien og Irak.
“Vi vurderer, at der er omkring et dusin tidligere soldater har tilsluttet sig disse netværk”, sagde en kilde i det franske forsvarsministerium onsdag.
Kilden der ønsker at være anonym siger, at man frygter, at der findes radikale elementer i hæren selv.
“Vi er ikke så bekymrede for de radikale, der har forladt hæren. vores bekymring går mest på, hvordan vi undgår en radikalisering af de eksisterende styrker.”
Ifølge kilder i de franske medier, så har de radikale islamister været i forskellige dele af forsvaret og der har også været officerer iblandt dem.
Forsvarsminister Jean-Yves Le Drian afviste på en pressekonference at kommentere direkte på oplysningerne.
Han sagde, at det drejede sig om meget få. Desuden havde efterretningstjenesten inden for hæren fået øget mandskab.
Den største frygt er, at der er anti-franske soldater som får våben og sprængstof i hæren og vender det mod andre soldater.
Kilder:
AFP, RFI Radio, L’Opinion