Video: Politiet jagter seks udenlandske mænd, der truede med at voldtage kvinde, hvis hun ikke tog mere tøj på

Politiet i Wien går nu ind i en sag, hvor en bande på seks udenlandske mænd truede med at voldtage en østrigsk kvinde, hvis hun ikke tog tøj på.

 

Fotografen Thomas Busek og hans veninde var taget ud for at bade i en skovsø i nærheden af Wien. Da de lå og solede sig, tog veninden sin BH af.

 

På Facebook fortæller Busek, at seks mænd med fuldskæg kom hen til dem. En af dem sagde på gebrokkent tysk: “Her er ikke nøgenbadning. Det generer mig, hun skal tage mere tøj på.”

 

Den skræmte veninde tog sin BH på igen. Men det var ikke nok for de sortskæggede mænd. Deres talsmand truede den 23-årige kvinde med, at mændene ville voldtage hende, “hvis hun ikke straks klæder sig helt på”. Ellers bad hun selv om det …

 

Så turde veninden ikke andet end at tage sin T-shirt på.

 

De så kvinden som hans ejendom

Thomas Busek fortæller: “Manden talte kun til mig, som om min veninde slet ikke var der, eller som om hun var min ejendom.” Jævnfør den danske debat om burkaen og det muslimske kvindesyn.

 

Busek spurgte ham så, hvorfor han ikke kiggede væk, hvis synet af kvinden generede ham. Så gik manden helt amok: “Jeg fucker dig! Er du bøsse?” Han trængte ind på livet af Busek.

 

Nu blev Busek og veninden for alvor nervøse. De forsøgte at komme væk fra den skæggede bande. Men en af dem forsøgte at skubbe ham ned i vandet fra den klippevæg, som de stod på.

 

Det lykkedes ham dog med nød og næppe at undvige.

 

Gik på Facebook og til politiet

Thomas Busek har gået længe med denne oplevelse, som fandt sted i sommer. Raseriet er vokset i ham. Forleden besluttede han sig så for at  lægge sin beretning ud på Facebook sammen med en video i to dele.

 

Han skriver, at han gør det, fordi han er bekymret for sit lands fremtid.

 

Derefter overlod han materialet med videoerne til politiet. Her vil man nu begynde en efterforskning og forsøge at identificere de seks udenlandske mænd.

 

De to dele af videoen kan ses her. De er blevet slørede og har i øvrigt en dårlig kvalitet på grund af omstændighederne.

 

Men der er tydeligvis billeder af mænd med sort hår og fuldskæg.

 

Aldrig i livet

Thomas Buseks beretning er rystende læsning.

 

Hvis den holder stik, varsler den om nye tilstande: Indvandrere, specielt med muslimsk baggrund, vil prøve at tvinge deres kvindesyn og deres religiøse regler ned over folk i de europæiske lande.

 

Til det er kun to ting at sige:

 

For det første: Aldrig i livet.

 

For det andet: Hvad i alverden bilder sådan nogle typer sig ind?

Heute.at

 

https://www.facebook.com/thomasbusek/videos/vb.1568483325/10209869696330248/?type=2&theater

Del 2:

https://www.facebook.com/thomasbusek/videos/vb.1568483325/10209870309985589/?type=2&theater

a

Del på Facebook