Hun skulle tolke for en journalist, der interviewede migranter i den berygtede lejr i Calais – det udviklede sig til hendes livs mareridt

Arkiv/Skærmprint/Calais

 

En kvinde i 30’erne var sammen med en 42-årig mandlig TV-journalist i den berygtede migrant-lejr i Calais i det nordligste Frankrig.

 

Lejren går under navnet ’The Jungle’. Den er kæmpestor og består af et hav af telte og skure fyldt med migranter, der vil videre fra Frankrig til Storbritannien.

 

’The Jungle’ er stærkt berygtet for alskens vold og kriminalitet. Beboerne er også en pestilens for lastbilchauffører, der skal med færgen til England – med de groveste midler forsøger migranterne at tvinge sig adgang til bilerne.

 

Voldtægten

TV-holdet lavede i nat optagelser og interviews med afghanere fra lejren. Kvinden oversatte til og fra pashto, som tales af en stor del af Afghanistans befolkning. (The Local/AFP)

 

Omkring kl. 2.30 blev hun så overfaldet og voldtaget på den mest bestialske facon.

 

En afghaner truede hende med en kniv og gennemførte så voldtægten. Imens holdt to andre afghanere den mandlige journalist fast.

 

Mændene havde i første omgang prøvet at stjæle TV-holdets udstyr. Men så vendte en af dem sig mod kvinden og kastede sig over hende.

 

Efter voldtægten lykkedes det for offeret og TV-journalisten at undslippe, og de tog direkte til politistationen i Calais, hvor de afgav vidneforklaring. Derefter blev kvinden undersøgt på et hospital, og det blev slået fast, at hun var blevet voldtaget.

 

Anklageren i den nærliggende by Boulogne-sur-Mer fortæller avisen Voix du Nord, at gerningsmændene er afghanere, og at de stadig er på fri fod.

 

Skal jævnes med jorden

Det er ikke svært at gemme sig i ’The Jungle’. Over 10.000 mennesker er stuvet sammen i den kaotiske lejr. Det store flertal er unge mænd fra lande som Afghanistan, Syrien og Eritrea.

 

De fleste af dem er ikke flygtninge. De prøver bare at komme illegalt til England og så finde noget at leve af derovre.

 

Den franske regering har besluttet, at lejren skal jævnes med jorden inden jul – måske allerede i næste uge.

 

Man vil så forsøge at fordele en stor del af beboerne til andre dele af Frankrig. Men mange steder er der en stærk modvilje mod at skulle tage imod dem – og det er jo ikke svært at forstå.

 

Kæmpemæssigt problem

Men indtil videre er de der stadig. Med alle deres voldsudgydelser om natten. Med alle deres angreb på politiets uropatruljer. Med alle deres grove forsøg på at standse lastbiler og andre biler, så de kan komme med til England.

 

Forholdene i lejren er frygtelige. Røverier, væbnede opgør, voldtægter og anden kriminalitet florerer.

 

Det store spørgsmål er nu, om det rent faktisk vil lykkes for de franske myndigheder at fjerne lejren.

 

Selv hvis det skulle lykkes, vil det enorme antal migranter med deres ofte rå og brutale adfærd udgøre et kæmpemæssigt problem – uanset hvor de havner.

 

Det oplevede kvinden, der bare skulle tolke, på den mest modbydelige facon.

 

http://www.standard.co.uk/news/world/woman-raped-at-knifepoint-in-calais-jungle-camp-by-migrants-bound-for-uk-a3372031.html

 

 

 

 

 

Del på Facebook