I mange europæiske lande har sidste års asylkaos skabt en langt mere kritisk holdning til at modtage migranter. Det gælder selv i Sverige.
Engang var svenskerne parate til at ødelægge deres eget land af lutter politisk korrekthed – det er de ikke længere.
Sidste år sagde 31 procent af svenskerne, at man skulle tage imod flere flygtninge, mens 34 procent sagde, at man skulle tage imod færre. Dette billede har nu forrykket sig radikalt, hvilket fremgår af en aktuel meningsmåling.
I den nye måling siger hele 60 procent af svenskerne, at man skal tage imod færre flygtninge. Bare 13 procent vil tage imod flere flygtninge. (Inizio/Aftonbladet)
Tilliden til politikerne i bund
Den dramatiske holdningsændring skyldes først og fremmest, at Sverige er ved at segne under byrden fra flygtningestrøm og indvandring i øvrigt.
Men det har måske også givet svenskerne lidt mere mod til at smide den politiske korrekthed, at den svenske regering har foretaget en række stramninger. En del svenske politikeres sprogbrug er heller ikke helt så hysterisk bedrevidende og moraliserende, som den har været.
Vælgerne er dog på ingen måde tilfredse med deres politikeres indsats. De synes slet ikke, at politikerne har gjort nok for at løse asylproblemerne.
I Inizios måling siger to ud af tre svenskere (65 procent), at de har ringe tillid til regeringens håndtering af flygtningesituationen. De er åbenbart ikke særlig imponerede af stramningerne.
Svenskerne er blevet mere danske
Det er nye tider i Sverige. I asylpolitikken er svenskerne blevet mere danske. Det måtte komme før eller siden.
Men det er desværre alt, alt for sent. Der er anrettet ubodelig skade på det svenske samfund.
Så galt kan det gå, når man fører en udlændingepolitik i stil med den, der i Danmark kræves af De Radikale, Enhedslisten, Alternativet, SF, Journalistisk Venstreparti og de snakkende klasser i det hele taget.
Ellers tak.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article23452855.ab??eav=7f4973978511c4ec2a3f0e78594e2b432d5d35c3
http://www.thelocal.se/20160905/poll-fewer-swedes-willing-to-help-asylum-seekers