Hårdt presset Putin prøver at forskønne russisk økonomi med falske tal

Getting your Trinity Audio player ready...

Den russiske økonomi er hårdt presset. Dette har længe været kendt, men det viser sig nu, at Putins økonomiske situation er endnu værre. end han hidtil har været villig til at indrømme. Det forsøger han nu at tilsløre ved at forfalske tallene.

 

Sveriges militære efterretningstjeneste kommet i besiddelse af tal, der afslører, at Putin direkte manipulerer med tallene i et forsøg på at forskønne Ruslands økonomiske situation. Det skriver Financial Times.

 

I sidste uge anerkendte Putin offentligt økonomiske problemer for første gang. I et møde, der blev transmitteret på statsligt tv, sagde han, at den økonomiske udvikling “ikke levede op til forventningerne” – inklusive regeringens og centralbankens egne fremskrivninger.

 

Der er ifølge Kreml tale om et fald i den økonomiske produktion på 1,8 procent for januar og februar. (BILD)

 

Det står langt værre til med den russiske økonomi, end Putin har villet indrømme. Han prøver at skjule den miserable virkelighed ved at pumpe Ruslands økonomiske resultater op. Det skal give omverdenen et indtryk af et Rusland, der med en stærk  økonomi i ryggen er en langt mere skræmmende  international magtfaktor,  end der er belæg for i de faktiske forhold. Det siger Thomas Nilsson, chefen for den svenske militære efterretningstjeneste. Det siger han til Financial Times.

 

Der er tegn på, at Rusland systematisk manipulerer økonomiske data for at skjule konsekvenserne af krigsudgifter og sanktioner, siger han.

 

Den russiske centralbank undervurderer inflationen betydeligt. Og budgetunderskuddet bliver også undervurderet.

 

Økonomien er truet af enten et gradvist fald eller et pludseligt chok. Nilsson sagde: “Når man har skabt et system som Putins, indser han måske ikke selv, hvor slem situationen egentlig er.”

 

Rusland forsøger at skjule store vanskeligheder

Kendsgerningen er, at russisk økonomi er i store vanskeligheder. Det prøver Putin og hans håndgangne mænd sandsynligvis at tilsløre med manipulerede tal.

 

Vist er det en hjælp for Putin, at han kan hente nogle indtægter på olien Det får han måske nu forbedrede muligheder for.

 

Der strømmer faktisk mange penge ind i Putins kasser. Stigende oliepriser – delvist udløst af blokaderne i Hormuzstrædet – bringer Rusland milliarder i ekstra indtægter.

 

Men selv det er ikke nok, ifølge Nilsson. For at lukke budgetgabet siger han, at prisen på russisk olie skal forblive over 100 dollars pr. tønde i et år.

 

Problemet er “systemisk”, ifølge Nilsson, landets økonomiske model er ikke bæredygtig: “Det er ikke bæredygtig vækst, hvis man producerer materiale til krig, som derefter ødelægges på slagmarken.”

 

I virkelighedens verden er russisk økonomi i en miserabel tilstand. Denne pointe er også blevet kraftigt fremhævet af den amerikanske finansminister Scott Bessent.

 

Putin og hans embedsværk holder foreløbig den økonomiske skude  nogenlunde flydende ved at trykke flere pengesedler, som så angiveligt har dækning i den reelle russiske økonomi. Men sandhedens time vil melde sig, når det bliver klart, at den russiske økonomi står på et vakkelvornt grundlag.

 

Putin kan ikke blive ved med at klare sig med at trykke penge og forfalske statistikker

Putin kan ikke blive ved med at klare sig ved at poste flere penge i sit militariserede diktatoriske system og ved at forfalske statistikker. Han er nødt til at styrke Ruslands reelle økonomi. Men det kniber ganske alvorligt.

 

Rusland har et stort militært apparat. Men det hviler på et vakkelvornt politisk grundlag. Uduelighed og undertrykkelse blandes.

 

Putins magtsystem er ikke i fare for at brase sammen. Der er massiv militær magt koncentreret i Kreml – med de russiske atomvåben som en helt afgørende faktor. Og der er en meget hård sindelagskontrol, som skal sikre de russiske styrkers loyalitet over magthaverne.

 

Men det russiske magtapparat koster mange penge, og det kræver stærk lydighed i rækkerne. Det fungerer ikke altid. Der er sprækker i systemet.  Og frem for alt er der en betydelig ineffektivitet. En ineeffektivitet, der blandt andet giver sig udslag i, at ukrainerne nu i lang tid har været i stand til at hævde sig militært i forhold til de russiske styrker.

 

Ukrainerne har gang på gang demonstreret, at de overhaler russerne, når det gælder dygtighed på slagmarken.

 

Samtidig forsøger Putin og hans magtapparat at kompensere for de store mangler i deres politiske og militære system ved at foregive, at det russiske magtsystem har langt bedre styr på tingene, end tilfældet er.

 

Putins drømme vakler 

Uanset, hvor meget Putin manipulerer med tallene, så er kendsgerningen, at hans drømme om at skabe et  storrussisk rige i den grad vakler. Der er ingen udsigt til, at de russiske styrker er i stand til at nedkæmpe ukrainerne. Tværtimod

 

Ukrainerne har i den grad bidt sig fast på slagmarken, og de er gang på gang i stand til at tilføje de russiske styrker alvorlige tab.  Enorme tab af russiske ressourcer og menneskeliv har ikke kunnet forhindre, at Rusland vedvarende er i store vanskeligheder på slagmarken.

 

Putins diktatur er ikke ved at bryde sammen. Men det er hårdt presset. Så presset, at tidligere russiske drømme om at ændre den europæiske magtbalance afgørende i russisk favør vakler mere og mere.

 

Vestlig oprustning må holdes i højt gear

Putin er ikke i nærheden af en sejr i opgøret med Vesten. Men han er stadig en trussel, som man er nødt til at tage meget alvorligt. Så alvorligt, at man må holde den vestlige oprustning i så højt gear, at ethvert håb for Putin om den store sejr for Rusland må være udelukket.

 

Vi ser, hvordan den russiske økonomi har stadig sværere ved at klare presset fra Vesten. Dette pres må fortsættes og forstærkes.

 

Opgaven for Vesten er nu at holde både Vestens økonomi og militær  så kampdygtige, at Putin har rigeligt at se til med at holde nogenlunde trit med at beskytte sit eget system.

 

Hans drømme om at udvide sin magtsfære på bekostning af et svækket Vesten møder store økonomiske og politiske vanskeligheder. Kendsgerningen er, at han kun kan besejre Vesten, hvis Vesten ikke er sin opgave voksen.

 

Man kan sige det sådan, at Rusland ikke kan vinde det store opgør om magten i Europa. Men europæerne kan tabe dette opgør, hvis de ikke er deres opgave voksne.

 

Følgerne kan også mærkes i et vist omfang i form af øget ustabilitet i dansk økonomi og også dansk politik. Men indtil videre er konsekvenserne for Danmark absolut til at overskue. Vi kan dog selvfølgelig i princippet hen ad vejen  blive trukket ind i alvorlige problemer med både den internationale økonomi og den politiske trussel fra Rusland.

Del på Facebook