Shottaz og Dødspatruljen i Herlev: Bandemedlemmer i bil likvideret med maskinpistol af fem mænd fra Sverige

Skræmprint fra video via B.T.

To medlemmer af den svenske bande Shorttaz blev likvideret mens de sad i en bil i Herlev.

 

Gerningsmændene var unge mænd fra banden Dødspatruljen også fra Sverige.

 

Likvideringen, der skete med et automatvåben, blev filmet og optagelsen lagt ud på snapchat.

 

Den kan ses i B.T. her

 

Mordene fandt sted sommeren 2019.

 

Efter omfattende efterforskning og tæt samarbejde mellem Københavns Vestegns Politi og en række svenske myndigheder er fem unge svenske mænd her til eftermiddag blevet idømt mellem 20 års fængsel og fængsel på livstid.

 

Det skriver Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse fredag.

 

De fem unge svenske mænd var tiltalt for den 25. juni 2019 klokken cirka 17:50 at have dræbt to rivaliserende svenske med automatvåben på offentlig vej. Trods at alle de implicerede var svenske statsborgere, skete drabene i Sennepshaven i Herlev.

 

På baggrund af intensiv efterforskning, kunne dansk politi få dage efter drabet anholde en af de nu dømte i en lejlighed i Aarhus, og efterfølgende blev de øvrige nu dømte anholdt af svensk politi på Københavns Vestegns Politis foranledning og udleveret til Danmark.

 

Et klart signal til svenske bandekriminelle: Hold jer væk!

Den hurtige opklaring skyldes et tæt samarbejde mellem anklagemyndighederne på begge siden af Sundet, forklarer senioranklager Rasmus Kim Pedersen

 

”At det relativt hurtigt lykkedes at identificere og anholde gerningsmændene, skyldes rigtig godt efterforskningsarbejde og et endog meget tæt samarbejde mellem politi og anklagemyndighed på begge sider af Sundet,” siger senioranklager Rasmus Kim Petersen og fortsætter:

 

”Selv om der var tale om et opgør mellem to svenske bander, har Retten i Glostrup vurderet, at de fem tiltalte også kunne dømmes efter den særlige bandeparagraf 81a.”

 

Senioranklager Rasmus Kim Pedersen understreger i den forbindelse, at:

 

”Dommen sender et markant signal til svenske bandekriminelle om ikke, at tage deres konflikter med til Danmark.”

 

Første gang, en person under atten år er idømt 20 års fængsel

Forskellen i straf til de fem dømte skyldes, at to af gerningsmændene var under 18 år, da de begik deres forbrydelse. I henhold til dansk lov kan de derfor maximalt idømmes 20 års fængsel.

 

Det er første gang i Danmark, at der er udmålt en så langvarig straf til gerningsmænd, der var under 18 år på gerningstidspunktet.

 

De dømte blev samtidig idømt udvisning af Danmark for bestandigt, når deres afsoning er afsluttet.

 

Alle fem dømte ankede dommen.

Del på Facebook