Jeg har oplevet en ny bølge af illegale migranter – det har betydet en sørgelig, sort måned for De Kanariske Øer

Migranter ankommer til De Kanariske Øer (Foto: Privat)
Getting your Trinity Audio player ready...

Hej kære læsere,

 

Jeg har tidligere skrevet to artikler om den enorme illegale indvandring til De Kanariske Øer. Jeg er kommet på øerne i 12 år og har oplevet en kedelig udvikling på grund af de mange illegale migranter. Det skrev jeg om her.

 

En af de træk der springer i øjnene er de mange illegale migranter, der ender som gadesælgere. Det skrev jeg om her.

 

Som lovet er jeg her tilbage historien som, eller som det i virkeligheden er; FAKTA OM HVORFOR:

 

“Oktober 2023 var en sørgelig og sort måned for De Kanariske Øer”

 

Men skal vi ikke først lige få begrebet flygtning kontra illegale indvandre eller bekvemligheds flygtninge på plads først og så et lille resumé fra tidligere dele af historien.

 

Hvad er en flygtning og hvornår er det en illegale indvandrer eller bekvemligheds flygtninge?  Det er der helt sikkert mange bud på.

 

For eksempel kom en surfetur på nettet med følgende 2 resultater:

 

En flygtning:

Ifølge FN er en flygtning et menneske, der fx grundet race, religion, politiske holdninger, som har med livet som indsats har været tvunget til at, forlade sit hjemland da personen ellers ville risikere at, miste livet, udsættes slaveri, blive fængslet uden retten til at blive dømt ved en uafhængig og upartisk domstol, hvis han/hun har begået en forbrydelse og tortureret.

 

Artikel 2. Almindelige forpligtelser.

Der påhviler enhver flygtning forpligtelser overfor det land, i hvilket han befinder sig, herunder navnlig at han retter sig efter dets love og bestemmelser såvel som efter foranstaltninger, truffet til opretholdelse af den offentlige orden.

Illegale indvandre:

En Illegale indvandrer er en person som rejser af egen vilje, dette uanset om dette evt. skyldes oversvømmelser, tørke, storme, mangel på ressourcer, sult, fattigdom og ringe levevilkår. Klimarelaterede katastrofer og flugt som følge heraf er ikke omfattet af internationale konventioner og national lovgivning, som værende flygtning.

 

I min verden forholder det sig således:

Bemærkninger:

Konventionerne er udarbejdet i efterkrigsårene, hvor situationen, forholdene i verden, var mere end væsentlig anderledes end de er i dag.

 

Jeg helt enig i at der bør og skal være konventioner, aftaler eller hvad man så end vil kalde det. Men disse skal følge med tiden, de skal stille langt større krav til de personer der får en eller anden form for beskyttelse i henhold til disse.

 

En person bør kunne eller blive betragtet, som værende flygtning, når personen kommer fra et land, hvor personen ej er i fare eller rejser via et land, hvor personen ej heller er i fare.

 

Under 2. verdenskrig måtte mange danskere, især modstandsfolk og jøder flygte til Sverige fra den tyske besættelsesmagt da de ellers, enten blev sendt i kz-lejrenes eller henrettet.

 

Når jeg tillader mig at bruge begrebet illegale indvandre eller bekvemlighedsflygtninge er dette ikke uden grund.

 

Som det også ses på nogle af de billeder der vises.

 

  • At fremgår det tydeligt at, den påklædning de ankommer i bærer præ af velstand.
  • At de har betalt store summer penge på deres rejse.
  • At man skal dog ikke glemme, mange af disse her Illegale indvandre, ikke er de mest dårligt stillede fra det land de kommer fra.
  • At største delen af dem som kommer er mænd mellem ca. 18 -30 år.
  • A de at fleste kommer uden noget pas eller andre form for dokumentation, der fortæller deres navn alder eller, hvor de kommer fra.
  • At de har et helt klart formål med hensyn til, hvor og hvilket land de er på vej imod.

 

Hvilket for eksempel medvirker til at, de myndigheder der modtager dem ved kort sagt ikke, hvem de har med at gøre. Om det er almindelige fredelige personer, terrorister, forbrydere, eftersøgte eller fanger på flugt.

 

Det er da også den perfekte måde, hvorpå man kan få en helt ny identitet, og hvad kan være bedre end et EU-pas.

 

Det er forståeligt at folk flygter fra det sted, hvor de er i fare til et sted, hvor denne fare ikke er til stede. Dem skal man selvfølgelig på en eller anden måde hjælpe.

 

Men rejser man frivilligt fra et fredeligt land ind i et andet fredeligt land, er man ikke flygtning, men Illegale indvandrer eller bekvemligheds flygtning eller måske det er er være.

 

Følgende lande blev mellem årene 1956 og 1961 medlem FN.

 

Mauretanien, Marokko, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Algeriet og Mali.

 

Tænk over det…

 

Resumé

Som tidligere nævnt, var oktober 2023 en sørgelig og sort måned for De Kanariske Øer. Alene i månedens første 24 dage krydsede der lige så mange illegale indvandre fra Afrika via det, som i folkemunde kaldes Atlanterhavsruten. Som i de ni foregående måneder tilsammen, der er her tale om 15.729 illegale indvandrer, også på bare 24 dage.

 

Dette giver sammenlagt for perioden 1. januar til 31. oktober 2023 ca. 30.705 illegale indvandrer uden papirer og tilladelser, der via Atlanterhavsruten i 452 både havde det til fælles, at deres destination var de Kanariske Øer.

 

Alene til El Hierro ankom der 9.000 illegale flygtninge uden papirer og tilladelser, det lyder måske i nogens øre ikke af mange personer.

 

Til dem kan jeg kun sige:

 

Prøv og forstil dig, du bor på en lille Ø, som for eksempel Møn dog uden broforbindelse til Sjælland, som har 9.385 indbyggere/beboer og er på 218 km². Og der i løbet af kort tid ankom 9.000 illegale flygtninge/indvandre fra for eksempel Afrika uden papirer og tilladelser. Hvordan ville du have det med det??

 

Det var hvad der skete for øen El Hierro i 2023. El Hierro er en af de små Kanariske Øer og er på kun 278 km². Der bor ca. 10.785 indbyggere/beboer. Som i løbet af et par måneder oplevede at der i både til havnen La Restinga, pludselig ankommer ca. 9.000 illegale flygtninge. Der er 236,5 km Atlanterhav imellem Tenerife og El Hierro.

 

Det var ikke alle både der selv kunne sejle hele vejen ind til De Kanariske Øers havne, hvilket ses i alle de gange det Maritime Rescue mandskab i farvandet nær Tenerife, Gran Canaria og El Hierro har måtte yde førstehjælp. Fx da en gummibådens forliste måtte det spanske Maritime Rescue mandskab redde en hel del illegale flygtninge/indvandre op af vandet.

 

Hvis man ser bådene eller cayucos, som de kaldes, hvor mange personer der er i dem. Ja så kan man måske bedre forstå, hvorfor det ofte går galt, og ofte meget galt.

 

En af de både der for eksempel ankom til havnen La Restinga på El Hierro var ca. 30 meter lang, hvori der var stuvet 320 illegale flygtninge sammen, de sad klemt tæt sammen i rækker på 8 – 10 personer.

 

Af de spanske nyheder fremgik det også at, myndigheder havde et meget stort problem med, hvor de skulle anbringe alle disse flygtninge. Da der ikke findes ret mange boliger på øerne. Og grundet det er høj det på daværende tidspunkt var højsæson, kunne man ikke henvises dem til hotellerne på øerne.

 

De spanske myndigheder Migrations måtte derfor flytter dem til andre steder i Spanien, hvor der ikke var højsæson som fx, El Toyo, i Almeria, og Medina.

 

Men disse myndighedsbeslutninger faldt ikke altid i god jord. Medina del Campos borgmesteren Guzmán Gómez eksploderer da han erfarede, at Migrations, havde indlogerede 150 flygtninge i Las Salinas luksushotel.

 

Hotel Balneario de Las Salinas som ligger i en af Spaniens mest symbolske badebyer mente Guzmán Gómez ikke lige just var det mest perfekte sted for indlogering af illegale flygtninge.

 

Men det var ikke det eneste problem spanske myndigheder havde at sloges med. Denne enorme store mængde illegale flygtninge der gennem de første 10 måneder af 2023 der ankom i både til De Kanariske Øer gav de spanske myndigheder meget store udfordringer. Det var da ej heller ikke alle illegale flygtninge/indvandre, hvis forhold man kunne nå at undersøge på den korte tid de havde til rådighed. Dette især grundet mangel på personale og besværligheden med at få oplysninger fra og om illegale flygtninge/indvandre, samt efterfølgende undersøge disse i de lande som de oplyste de kom fra.

 

Man kunne da også i de spanske nyhederne i dagene efter læse, at det spanske ministerie erkendte, at mange indvandrere forlod de anviste opholdssteder af egen fri vilje dette snarere før end senere. Det heder sig at de kun er i politiets varetægt de første 72 timer, efterfølgende er de på fri fod og kan gøre, hvad de vil. Rigtig betryggende regler ikke!!

 

Men det var nu ikke det værste der skete i den periode, jeg tænker her på den sidste uge af oktober, hvor den officielle data fortalte at, syv flygtninge har mistet livet på grund af de barske vejrforhold ved overfarten. Og de overlevende fra en anden af de cayucos, som nåede i land syd for Tenerife, fortalte at de havde en død 12-årig dreng med om bord, samt at de havde kastet 20 lig over bord under sejllasen over Atlanten.

 

Hvilket efterlader en del ubesvarede spørgsmål så som:

 

  • Hvorfor smider man 20 lig overbord?
  • Hvorfor har man ikke smidt den 12-årige drengs lig overbord?
  • Er det etisk korrekt at smide døde personer overbord?
  • Var der en læge ombord der kunne konstatere, at personerne var døde, da de blev smidt overbord?
  • Hvad var årsagen til, at de døde?
  • Var de døde, da de blev smidt overbord?

 

Nå men lad os fortsætte med historien….

 

Den har del tilfælles med en arkæologisk udgravning, jo længere man graver ned i den, jo mere finder man. Nogle gange bliver man overrasket, andre skuffet, men der er også en 3. mulighed, man bliver skuffet, vred og måske også bange for det, som pludselig dukker op. Hvilket netop er lige det som skete for mig.

 

Det blev ikke kun en sørgelig og sort oktober, men et helt år et år, hvor De Kanariske øer udover at blive mere eller mindre invaderede af ilegalle indvandre.

 

Men inden vi afslutter året 2023 helt er der lige 2 datoer, hvor begivenhederne i den grad udskiller sig fra alle de andre der har været i årets løb.

 

Jeg nævnte tidligere arkæologisk udgravning og det med at grave dybere. Det har jeg brugt de første måneder i år på og ja, der er dukket noget op, noget som, meget klart og tydeligt fortæller en hel del om, hvad det er vi har med at gøre.

 

Men kære læsere I kan jo danne jeres egne meninger og holdninger til dette.

 

Vi starter med en dato sidst i august, men først her lidt info, dette for at give handlingerne en bedre forståelse.

 

Info:

Resultatet af politiske aftaler mellem den spanske og mauretanske regering vedrørende bl.a. bekæmpelse af mafiaer der bruger landet som transitområde på deres landruter for ulovlig indvandring til Europa. Dette enten via Marokko eller ved at sælge både som anvendes til dem som der forsøger at nå De Kanariske Øer ad søvejen.

 

Er et samarbejde mellem det Mauretanske politi og gendarmeriets embedsmænd, og udstationering af personale fra den spanske Civilgarde og det spanske nationale politi, med støtte skibe/både fra Maritime Service of the Guardia Civil samt helikoptere. Helikoptere bruges især til overvågning helikoptere af både ørkenen og havet.

 

Det det er et samarbejde mellem det spanske nationale politi, det Maritime Guardia Civil og det Mauretanske politi, samt gendarmeriets embedsmænd, giver interventionerne i dette samarbejde national lovlighed.

 

Samarbejdet hvor de spanske nationale politienheder har været udstationeret/ indsat på en basse i byen Nouadhibou ved Mauretaniens kyst, har stået på i flere år.

 

Det normale vagtskifte for de spanske nationale politienheder sker efter ca. 1 uge, hvor nyt personale sejles til deres base ved den Mauretaniens og deres kollegaer retur til De Kanariske Øer.

 

Mauretanien er et afrikansk islamisk land, der grænser op til Algeriet mod nordøst, Mali mod øst og sydøst, Senegal mod sydvest, Vestsahara/Marokko mod nordvest og Atlanterhavet mod vest. Befolkningstallet er ca. 4,615 millioner som bor på et areal på ca. 1.031.000 km², hovedstaden hedder Nouakchott. Republikken Mauretanien er en tidligere franske koloni, som blev selvstændig i 1960.

 

Så vender vi tilbage til historien:

 

Vi er ca. midt i august måned 2023 ca. den 23/24, hvor den spanske patruljeskib Río Tajo fra civilgardens maritime tjeneste var på vej fra Tenerife med kurs mod basen i Mauretanien, hvor de skulle fortage vagtskifte, med de politienheder der havde haft en uges tjeneste.,

 

På vej over Atlanterhavet til deres basse i byen Nouadhibou, i det afrikanske land Mauretanien. Stødte de på en båd med indvandrere der havde kurs mod De Kanariske Øer, som det viste sig være i havsnød og var ved og synke.

 

”Herunder er noget vigt, som er værd og lægge mærke til, det har en meget vigtig betydning vedrørende personer der er i havsnød og som samles op på et skib”

 

Dette at en båd eller et skib er i havsnød ”ved at synke” kaldes til søs, en SOLAS begivenhed, som kort betyderSikkerhed for livet til søs”. Den hører ind under den internationale havret og er en del af Folkeretten, der reguleres af den internationale retsorden på havet, havets grundlov.

 

Denne siger at et fartøj, der var i fare for at synke eller synke til søs. Er det er obligatorisk at redde skibets besætning der er i nød og fragte dem til nærmeste sikre havn.

 

Vi forsætter historien:

 

Som nævnt støder patruljeskibet Río Tajo fra civilgardens maritime tjeneste på en båd med indvandrere. De 170 indvandrere bliver samlet på Río Tajo.

 

Der som de skal ifølge den internationale retsorden på havet, sejle dem til nærmeste sikre havn, som i dette tilfælde var Nouadhibou der er Mauretaniens næststørste by og ligger i den nordvestlige del af Mauretaniens. Selve byen ligger på halvøen Ras Nouadhibou ved den mauretanske atlanterhavskyst, få kilometer fra Vestsahara.

 

Río Tajo ankom efter et par timers Sejlas til havnen i Nouadhibou.

 

Da gik det op for de 170 indvandrere, at Río Tajo ikke, som de havde forventede, sejlede dem til De Kanariske Øer, men at de befandt sig i havnebyen Nouadhibou i Mauretanien opstod der mytteri.

 

De 170 indvandrere forsøgte at få erobret skibet, hvilket resulterede i at civilgarden trak deres våben og skød op i luften ved flere lejligheder for at genvinde kontrollen over situationen, hvilket fik dæmpet lysterne hos de 170 illegale indvandrere.

 

Som det ene problem blev løst tårnede det næste problem op et par timer efter civilgarden havde fået ro og orden på skibet.

 

De mauretanske myndigheder nægtede at modtage de illegale indvandre, hvilket de begrundede med at, den ulovlige Sejlas med de illegale immigranter/ indvandrere, var afgået fra Senegal og ikke fra Mauretanien.

 

De mauretanske myndigheder meddelte derfor civilgarden, at skulle tage dem til en havn hos deres sydlige nabo, Senegal.

 

Fernando Grande-Marlaskas indenrigsministerium udtaler til pressen, at der er blevet afholdt utrættelige samtaler med de mauretanske myndigheder, og at de håber disse vil bære frugt således at situationen snart vil blive løst.

 

I mellemtiden har man måtte opsætte presenninger for at beskytte migranterne mod solen, samt har de fået vand og ris, som ingen af dem nægtede at modtage.

 

Efter en uges tid kom løsningen sent på eftermiddags og Río Tajo satte derefter kursen mod Senegal, den mauretanske nabo mod syd, hvilket også var derfra at de 170 immigranter/ indvandrere var afsejlet fra med De Kanariske Øer som mål.

 

En torsdag morgen sidst i august efterlod Río Tajo de noget skuffede 70 immigranter/ indvandrere i den senegalesiske havneby Saint Louis beliggende i den nordlige del af Senegal.

 

Det var en proces, der er blevet udført i grupper og ved hjælp af en mindre båd, dette grundet vanddybden i havnen ikke var dyb nok til at civilgardens skib Río Tajo ikke kunne sejle ind havnen.

 

Ja hvad siger man så???

 

Tænk tanken:

 

Nogle mennesker redder andre fra druknedøden, bringer dem ind på sikker grund og hvilken tak for de.

 

Jo de 170 indvandre takker med at begår mytteri. De samme personer som, hvis de var kommet til De Kanariske Øer, formodentlig straks havde fremstillet sig som værende flygtninge på flugt grundet de frygtede for deres liv og dermed søgte om asyl.

 

Det fortæller helt klar og tydeligt, hvad det hele drejer sig om.

 

I de spanske nyheder kunne man efterfølgende læse indenrigsminister Fernando Grande-Marlaskas anerkende store tak og ros for det ekstraordinære arbejde, som blev udført af besætning på Río Tajo, samt alt det personale fra civilgarden, der deltog i denne humanitære operation, og dermed har formået at redde livet for 170 personer.

 

 

Jeg syntes også de fortjener en meget stor tak og ros for deres veludførte arbejde.

 

Det er især glædeligt at de har fået sat de 170 immigranter/ indvandrere af derfra, hvor de kom fra som også er der hvor de hører til.

 

Det sørgelige ved historien om Río Tajo er at det IKKE er normal procedure, at dem som krydser EU’s ydre grænse sendes retur dertil, hvor de kommer fra. Jeg tror det efter en meget kort tid vil stoppe den trafik der er.

 

Narkoen og banderne er desværre også nået til Tenerife:

 

Oktober & November måned 2023 vil nok blive huske i år fremover, det var den dag hvor spansk politi, civilgardister og skattevæsenets agenter/ toldtilsyn og Special Operations Group (GOES) har været på overarbejde, hvor de i to narkoaktioner på De Kanariske Øer beslaglagde 3.500 kilo kokain.

 

Overvågningen og starten af operationerne tog sin begyndelse et par måneder før oktober 2023, da nogle agenter blev opmærksomme på en organisation af spansk oprindelse, som havde til formål at distribuere kokainforsendelser fra Sydamerika til Spanien. Narko organisationen havde filialer i Malaga og Sevilla samt på øerne Lanzarote og Tenerife.

 

I en operation udført af civilgarden og skattestyrelsens toldtilsyn:

 

Resulterede i beslaglæggelse af 2.500 kilo kokain, som narkohandlerne forsøgte at smugle ind via en båd i farvandet nær øerne.

 

I en anden og noget større narkoaktion, hvor agenter fra det nationale politi i samarbejde med GOES (Special Operations Group) var i aktion, som havde forbindelser til Sydamerika.

 

Overvågningen begyndte for måneder før, da agenter fik opsporet en spansk organisation, som var godt i gang med distribution af kokainforsendelser fra Sydamerika til filialer i Malaga og Sevilla samt på øerne Lanzarote og Tenerife, hvilket gjorde denne til en noget større operation.

 

Efterforskerne opdagede en stigning i organisationens aktivitet på grund af stigende mødeaktivitet mellem organisationens hovedmedlemmer med andre medlemmer, der ankom fra Malaga.

 

Nogle af organisationens medlemmer ankom til Tenerife fra Malaga, hvor de lejede en bil. Agenterne fik sporet bilen frem til et de huse, som i forvejen var under overvågning af en af politiets overvågningsbiler.

 

Bilen forlod igen villaen, agenterne som havde den underopsyn havde en mistænkte om at de formodentlig transportere narko. De besluttede sig derfor at stoppe bilen. Da de fik stoppet bilen stak chaufføreren og medhjælperen af, men trods den store modstand de voldte blev de hurtigt fanget af politiets agenter.

 

Da de åbnede efterfølgende bagagerummet på udlejningsbilen fandt de fire sportstasker som indeholdte tilsammen100 kilo kokain, hvilket resulterede i at personerne blev anholdt.

 

Politienheden som holdt luksusvillaen beliggende i byen Barranco Hondo i Santa Cruz de Tenerife, under opsyn, hvorfra de 100 kilo kokain var blevet lastet ind i bilen, fik straks besked om fundet i bilen.

 

Grundet de kriminelles farlighed anmodede man om assistance fra GOES som er en Special Operations Gruppe, som stormede villaen. Inde i villaen befandt sig to medlemmer af banden, som hurtigt blev lagt i håndjern, under ransagningen fandt man 900 kilo kokain.

 

Udbyttet af denne store operation som strakte sig fra Tenerife, Lanzarote, Malaga og Sevilla, hvor der blev foretaget otte ransagninger. Blev – 9 køretøjer, 12.000 euro i kontanter, en pengetællemaskine, lokaliseringsudstyr, en drone og en stor mængde bladvåben/knive, samt 3500 kg. kokain blev beslaglagt.

 

Der blev anholdt 9 personer, hvoraf syv tilhørte denne organisation og var Spanske statsborgere. Udover disse blev også en bandens vigtige personer, en colombiansk narkotikahandler, der fungerede som notar for deres organisation, der havde til formål at fortage distribution af de kokainforsendelser der kom fra Sydamerika. Der blev også anholdt en italiener der fungerede som forbindelsesled til mafiaen, som forsøgte at åbne nye markeder i Spanien

 

Info:

Det fremgik af nyhederne at 7 af de anholdte var Spanske statsborgere, men dermed ikke sagt, Spanske statsborgere.

 

Vi bliver ved narkosmuglingen, men denne gang skal vi en tur ud på havet og igen med forbindelse til Sydamerika.

 

Skibet der her er tale om var på en rute via forskellige havne i Sydamerika, bl.a. i Rio de Janeiro nærmer bestemt havnebyen Santos, hvor det anløb havnen den 7. oktober 2023. Santos havn er den største og travleste havn i Sydamerika, hvorfra bl.a. kaffe, bomuld, bananer og appelsiner er nogle af de store eksportvarer som udskibes derfra. Santos ligger på den brasilianske kyst, ca. 80 km. fra kæmpebyen São Paulo.

 

De brasilianske toldmyndigheder opdagede en person der forsøgte at skjule en pakke motorrummet på en lastbil, som var laste ind på skibet. Det viste sig at pakken indeholdt 350 kilo kokain, manden blev anholdt.

 

Da skibets næste havn i Santa Cruz de Tenerife underrettede brasilianske toldmyndigheder straks vagthavende myndigheder i havnebyen Santa Cruz på Tenerife om deres fund af kokain.

 

Da skibet ankom til Santa Cruz stod agenter fra skattevæsenets toldovervågning og civilgardister klar. Ved inspektionen af dele af skibets last fandt de tre containere, hvori der lå en hel del pakker som agenterne fra skattevæsenet vurderede at så mistænkelige ud.

 

Containerne som udelukkende blev brugt af skibets besætning til at deponere det affald, der blev genereret under sejladsen, og som skulle losses af i Santa Cruz af et affaldsfjernelsesfirma, der var ansvarlig for denne service.

 

Der blev fortaget en grund kontrol af indholdet i containerne, hvilket medførte at der blev fundet 65 pakker i forskellige størrelser. Efter at have udført narkotesten kunne det konstateres at, der var tale om pakker, som indeholdt ca. 950 kilo kokain.

 

Hvis året 2023 så sort ud for De Kanariske Øer, ja så ved jeg ikke hvad jeg skal sige om året 2024, som blot er 62 dage gammel og ser allerede forfærdelig ud.

 

Men mere om dette i næste udgave af Turisten fra Tenerife.

 

Jeg takker alle der offeret tid på at læse min historie, som faktisk er fakta. Sen den ud i verden så den måske kan medvirke til, at borgerne og især politikerne vågne op.

 

Hvis der ikke bliver gjort noget kan vi meget hurtigt ende som i 2015.

 

Hvem husker ikke disse her ord: “Wir schaffen das”

 

Der medførte at, Inden året var omme havde Tyskland modtaget 890.000 illegale indvandrer/migranter.

 

Er det det I vil hà????

 

Denne læser har undtagelsesvis fået mulighed for at skrive anonymt, men identiteten er redaktionen bekendt.

Del på Facebook