Nu bestemmer muslimer også, hvad vi må se i biograferne – film taget af plakaten efter muslimske protester

Stemningen blandt de mange hundrede muslimer var ophidset. De stod søndag foran en biograf i Englands næststørste by Birmingham.

 

De var rasende, fordi biograferne viste en film om profeten Muhammed datter, Fatima, og andre islamiske ikoner.

 

Det samme skete uden for flere andre biografer i Midtenglad.

 

Biograferne fra kæden Cineworld bøjede sig og tog filmen af plakaten. De frygter for de ansattes sikkerhed, sagde de. (DailyMail, The Bolton News, document.no)

 

Det skete i de midtengelske byer Birmingham, Bradford, Sheffield og Bolton, hvor en meget stor del af indbyggerne er migranter med muslimsk baggrund.

 

En dag vil det samme højst sandsynligt ske i Danmark. Muslimer vil bestemme, hvad vi må se i biograferne.

 

når de er mange nok, vil en stor del af dem i det hele taget true og agiterer for, at samfundet bliver indrettes efter islam. Og sharia skal ikke kun gælde for muslimer. Englændere, danskere og andre ikke-muslimer skal også underkaste sig islams love og regler.

 

“The Lady of Heaven” en film om Muhammeds datter

Biograferne viste filmen, “The Lady of Heaven”, der handler om Fatima, der var datter af Muhammed og nogle af hendes familiemedlemmer, der ifølge overleveringer levede for 1400 år siden.

 

Men det er tilsyneladende ikke en film, der kritiserer islam. Det ser ud til at være en film, der repræsenterer en bestemt strømning i islam, shia.

 

Man får det indtryk fra omtalen og traileren, at det er en film, som stryger islam med hårene.

 

Filmen bliver indledt med en stærk afstandtagen fra islamisk terrorisme. Og i modsætning til Islamisk Stat fremhæves Fatima tilsyneladende som en muslim, der var modstander af vold.

 

Filmen indordner sig ifølge omtalen under islams krav om, at man under ingen omstændigheder må vise ansigterne på religiøse personer i islam.

 

Men  det er ikke nok for e rasende muslimer. De vil nemlig slet ikke acceptere, at der bliver lavet en film om islam på Muhammeds tid.

 

Derfor krævede de demonstrerende muslimer, moskeer og andre, at filmen slet ikke bliver vist.

 

Og tragedien er, at de biografer, der tilhører kæden Cineworld har bøjet sig. Flere vil sandsynligvis følge efter.

 

Muslimer har forskellige begrundelser for deres krav:

 

De siger, at filmen er en fordrejet fremstilling af islams historie.

 

Det er forket af nogle af karaktererne er spillet af sorte, lyder kritikken. (Hvem sagde racisme!)

 

“Vi er meget krænkede. Det er vores ret ikke at blive fornærmede”, sagde en demonstrant fra Bradford. (DailyMail)

 

“I har ingen ret til at fortælle os, hvordan vores historie er. Vi vil have denne film stoppet.”

 

En talsmand for moskeerne i Bolton skrevet et brev til byrådet og kaldte filmen “blasfemisk”.

 

Men måske handler kritikken ikke kun om en modstand mod Vestens ytringsfrihed.

 

Det kan også været endnu et udslag af stridigheder mellem to retninger i islam: shia-muslimer og sunni-muslimer, som har tradition for at være fjender.

 

Man kan i hvert fald noterer sig, at manuskriftet til filmen er skrevet af “en lærd shia-muslim fra Kuwait”. (DailyMail)

 

Hele forløbet viser, at der er to kendsgerninger, der viser, hvordan vores samfund smuldrer under det voksende antal muslimer.

 

Det er muslimer, der generelt har helt andre grundværdier end de frihedsværdier vores europæiske samfund bygger på:..

 

Rettroende muslimer accepterer ikke ytringsfrihed. For dem er der kun én sandhed: Allahs love og regler i islam.

 

Derfor må det ikke være tilladt for ikke-muslimer (eller fjender af den rette islam) at fremstille islam. Og der må under ingen omstændigheder vises billeder af Muhammed eller andre islamiske ikoner.

 

Hvis der findes sådanne fremstillinger vil de blive bekæmpet og kræve fjernet.

 

Dem, der ikke retter sig efter det, bliver truet, og måske overfaldet og endog myrdet som den franske skolelærer Samuel Paty, der viste tegninger af Muhammed i sin undervisning.

 

Det er rædselsvækkende.

 

Men måske værre endnu er det, at vi lader der ske. De vestlige samfund accepterer, at islams love og regler breder sig i samfundet.

 

Andelen af muslimer vokser. Det betyder kultursammenstød, men også en gradvis islamisering. En islamisering som også indebærer, at vi vil opleve stridigheder mellem muslimer i de europæiske samfund.

 

 

Del på Facebook

ANDRE LÆSER OGSÅ…