Frankrig: De konservative føler sig ikke forpligtet til at lade jihadister vende “hjem”

arkivfoto

PARIS: Frankrigs konservative mener sig i modsætning til de danske ikke forpligtet til at lade jihadisterne vende “hjem” fra Syrien, men foreslår en ny slags Nürnberg-domstol til at behandle deres sager og idømme dem straffe på gerningsstedet.

 

Les Républicains (LR) tror ikke som det konservative Folkeparti i Danmark, at det vil være muligt at holde hjemvendte Syrien-krigere og deres koner og børn under skærpet overvågning.

 

Formanden for LR, parlamentsmedlemmet Laurent Wauquiez, fløj i harnisk over at høre Macron-regeringens justitsminister Nicole Belleubet fortælle, at omkring 200 voksne og 80 børn var hentet tilbage til passende modtageccntre i Frankrig.

 

Her ville de være under kontrol og ekstemt overvågede, forsikrede ministeren.

 

Wauquier havde en bedre idé. Lad os tage fransk borgerskab fra dem, der har  forrrådt vort land og lad os nedsætte en international domstol, en slags ny Nürnberg-domstol, som kan afhøre dem og idømme dem passende straffe på gerningsstedet.

 

  • De har forrådt Europa, og  de har ikke mere deres plads i Europa, erklærer de franske republikaneres formand.

 

Opdateret 30.3…

Del på Facebook