Hvad laver tre unge marokkanske asylansøgere i Danmark?
Deres chancer for at få asyl er stort set lig nul. Ingen marokkanere har i de seneste år fået asyl i Danmark. Tyskland har defineret Marokko som et sikkert land.
Men man bliver lukket ind i Danmark, bare man møder op ved grænsen og siger ”asyl”. Så kan man blive i Danmark, mens ens asylsag bliver vurderet.
Det er et absurd system, som fører til, at alt for mange kommer ind i landet – og så er de svære at få ud igen. Systemet er en invitation til platugler.
Pludselig begyndte de at danse
Søndag morgen løb to danskere på 24 og 26 år ind i tre sådanne marokkanske platugler på gaden i Hillerød. De to er 15 år og den tredje er 14 år. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
De tre opholder sig i Gribskovlejren som ’asylansøgere’.
Klokken var kun syv, da de to danskere kom gående ad Nordre Jernbanevej. De tre unge marokkanere kom imod dem og dannede så en lille rundkreds omkring dem.
Pludselig begyndte de at danse! Under den mærkværdige form for dans sørgede de for at bumpe ind i de to danskere, Det gav dem mulighed for at stjæle den ene danskers mobiltelefon.
Men de to unge mænd fra Hillerød opdagede, hvad marokkanerne havde gang i, og det lykkedes dem at holde den ene fast, indtil politiet kom og tog over.
De to andre stak af. De kom dog ikke langt – takket være en vågen lokofører på Gribskovbanen.
Han opdagede, at der var to unge udlændinge med toget, som svarede til beskrivelsen fra Hillerød, og kontaktede politiet.
Nordsjællands Politi sendte en patrulje til trinbrættet i Mårum, og den fik fat i kraven på de to marokkanere.
Søndag eftermiddag blev de to 15-årige varetægtsfængslet i 14 dage ved Retten i Lyngby.
Det koster os både penge og kræfter
Det var jo godt. Men det er ikke spor godt, at det danske samfund skal spilde sine ressourcer på den slags.
De bliver installeret på et dansk asylcenter. De får vurderet deres asylsag i Danmark. Dansk politi skal bruge kræfter på at få fat i dem, når de danser rundt med deres tricktyverier. Og bagefter skal det danske retssystem i gang.
Det koster vores samfund både penge og kræfter – og undervejs bliver danske borgere generet.
Alt sammen, fordi politikerne laver regler uden fornuft, hvor man lukker folk ind, bare de siger ”asyl”.
https://sn.dk/Hilleroed/15-aarige-tricktyve-sendt-14-dage-bag-tremmer/artikel/735633