Islamister får lov til at bruge offentlig svømmehal til svømning kun for mænd i lange gevandter

I Danmark og andre lande har der med mellemrum været arrangeret svømning kun for kvinder.

 

Den slags arrangementer er baseret på et islamisk kvindesyn, hvor kvinden er mandens ejendom og derfor ikke må vise sin krop for fremmede mænd. Heller ikke i en svømmehal.

 

Men denne islamiske kønsadskillelse kunne jo også praktiseres ved, at mænd får overladt svømmehallen, mens kvinder skal holde sig væk.

 

Det har vi endnu ikke set eksempler på i Danmark. Men i Østrigs hovedstad Wien er dette blevet en realitet.

 

Islamist-mandesvømning

En forening, der kalder sig IFW, har fået lov til bruge en offentlig svømmehal til sine særlige svømmekurser. Her er kun adgang for mænd, der svømmer i lange gevandter!

 

IFW står for Islamische Föderation Wien (Den Islamiske Føderation Wien). Det er en ungdomsorganisation.

 

Ifølge Kronen Zeitung er den en del af den store islamistiske bevægelse Milli Görüs, der har tyrkisk baggrund. Milli Görüs er også aktiv i Danmark.

 

Disse islamister arrangerer svømning kun for mænd, der er iført lange gevandter.

 

Det er ikke bare mandesvømning. Det er islamist-mandesvømning. I en offentlig svømmehal.

 

Og det bliver værre endnu.

Læs også
Pludselig sagde imamen sandheden

 

12 mio. kr. i kommunal støtte

Ung-islamisternes forening IFW får ifølge Kronen Zeitung en årlig offentlig støtte fra det venstreorienterede bystyre i Wien i størrelsesordenen 12 millioner danske kroner.

 

For de penge kan de blandt andet arrangere deres svømmekurser.

 

Det er politisk korrekthed ud i det mest naive og forrykte.

 

Nu får vi se, om der er kommunale kræfter eller velmenende svømmeforeninger, der også begynder at åbne døren for islamist-mandesvømning i Danmark. For eksempel i Københavns Kommune.

 

Man ved aldrig …

 

Læs også
Mette Frederiksen taler om stram udlændingepolitik – men Morten Østergaard og Pernille Skipper vil have mere islam

http://www.krone.at/1697253

Del på Facebook

ANDRE LÆSER OGSÅ…