Unge kvinder i Sønderborg bliver også chikaneret af udenlandske mænd

Unge kvinder i Thisted er utrygge, fordi udenlandske mænd i stigende grad chikanerer dem i nattelivet. Men det er også galt i Sønderborg.

 

Tv Syd har talt med flere unge som går i byen i weekenderne, de fortæller, at de bliver antastet på barer og på gaden.

 

Stephanie Kleis Nielsen er en af de unge kvinder som har haft oplevelserne tæt på.

 

”Jeg oplever at de er meget nærgående og de forstår ikke rigtigt et nej. Jeg har en episode, hvor jeg står herude foran et diskotek og der er så en der står og river mig i håret. Jeg beder ham om at stoppe fordi det er træls, jeg vil ikke have at folk skal stå og pille ved mig. Han forstår ikke rigtigt, at han skal lade være og han bliver ved. Først når jeg løfter hånden og giver tegn til, at jeg egentlig vil slå ham for at få ham til at stoppe.”

 

”Jeg synes det er irriterende, at vi ikke kan gå i fred her. Kommer de i grupper og de snakker deres eget sprog – jeg bliver nervøs når de kommer og man ved ikke hvad de snakker om og om de kan finde på at gøre noget,” fortæller den unge kvinde.

 

Klik her og se en viedooptagelse med Stephanie Kleis Nielsen.

 

Del på Facebook