Af Finn Rudaizky (løsgænger), Medlem af Borgerrepræsentationen
Frederik Vad, der er medlem af Folketinget og udlændinge- og integrationsordfører for Socialdemokratiet, kalder svømmehallen som den “ny integrations-og værdimæssig kampplads” (
Berlingske).
Jeg er enig med Frederik Vad.
Men bekymret over, at han ikke lægger kortene på bordet og forklarer læserne, hvordan det kan være, at kønsopdelt svømning i S-gruppen i Folketinget er stik modsat holdningen hos S-gruppen på Københavns Rådhus. Og hvilken af disse to forskellige holdninger, som er partiets politik.
Fakta er, at på Rådhuset er socialdemokraterne bannerfører for kønsopdelt svømning. Det har de været i mange år. Hver gang der har været forslag i Borgerrepræsentationen, har socialdemokraterne stemt for en fortsættelse af kønsopdelt svømning. Det er oftest sket sammen med Alternativet, Enhedslisten, SF og Det Radikale Venstre.
“Glemsomme” Frederik Vad, fik ikke beskrevet, at der på dette integrations- og værdimæssige område, hersker total kaos i Socialdemokratiet.
Jeg synes faktisk, at læserne burde kræve fra Frederik Vad at få oplyst, hvornår Socialdemokratiet, har til hensigt, at føre en integrationspolitik på svømmeområdet, som er dækkende for hele partiet.
Folk der ikke kender til fakta, bliver faktisk ført lidt bag lyset. Og den stil er Frederik Vad jo normalt ikke kendt for.