I byerne Mosul og Raqqa går livet ufortrødent videre selvom der ligger adskillige lig i gaderne, det kan man se på en video inde fra byen.
Der er både hovedløse kroppe, der ligger på fortovet, hvor kroppenes hoveder er sat op på et hegn ved siden af, og der er hovedløse kroppe hængt op i armene.
Hensigten med disse barbariske udstillinger er at vise folk, hvad der sker med dem, der modarbejder Islamisk Stat og Allahs sag.
På videoen kan man se adskillige kvinder gå forbi de grusomme scenarier uden tilsyneladende at tage særlig notits af, hvad de går forbi.
En indbygger fortæller, at der er mange der ikke bryder sig om de mange mord og torturen, men ingen tør sige noget af frygt for at lide samme skæbne.
Man tør heller ikke protestere mod, at Islamisk Stat fører en særdeles aggressiv hvervekampagne blandt drenge og unge mænd, der opfordres til at trodse deres forældre og tilslutte sig de militante grupper.
Verden har næppe set det værste endnu, for hvad vil der ske når tusindvis af børn hjernevaskes til at tro at vantro er Allahs største fjender?