Uskyldig revyplakat bliver beskyldt for racisme – det er et latterligt, men også uhyggeligt angreb på ytringsfriheden

Ytringsfriheden er en grundpille i vores samfund.

 

Ytringsfriheden bygger på et fundamentalt princip: Det er godt for et samfund, at der er meget vide rammer for at videregive og modtage information og for at ytre sine holdninger og meninger.

 

Frihed er i sig selv et stort menneskeligt gode.

 

Samtidig giver ytringsfriheden et større åndeligt vingefang, en skarpere kritisk sans og en langt større dynamik, fordi man hele tiden afprøver sine synspunkter i forhold til alternative synspunkter.

 

Til denne frihed hører, at man bruger satire, overdrivelser, karikaturer og andre former for bevidst ’skæve’ blik på virkeligheden.

 

Krænkelseskultur

Hvis man er i tvivl, hvad der sker, hvis man ikke har denne frihed, kan man tage en studietur til Saudi-Arabien.

 

Her kan man studere de to velkendte måder at dræbe ytringsfriheden på:

 

Den ene er ved lovgivning, sådan som diktaturstater gør. Den anden er ved en krænkelseskultur.

 

I en krænkelseskultur skal der ingenting til, før nogen erklærer sig krænket over et eller andet og derfor kræver det fjernet. Og man reagerer ofte meget aggressivt for at få standset de påståede krænkelser.

 

Den islamiske verden er i ekstrem grad præget af en sådan krænkelseskultur. Det er en væsentlig årsag til at den er så ufri og stillestående.

 

Men den ekstreme hang til at føle sig krænket over alt muligt sniger sig også stadig mere ind i det danske samfund. Især i meget politisk korrekte kredse, vel nok inspireret af den islamiske verden.

 

Kerteminderevyen

Krænkelseskulturen og dens angreb på ytringsfriheden har nu ramt noget så uskyldigt som Kerteminderevyen.

 

60 personer kræver ændring af en plakat for revyen. Og de opfordrer sponsorerne til at boykotte revyen, hvis plakaten bliver fastholdt. De beskylder ligefrem plakaten for racisme.

 

Som man kan se optræder mennesker med rød, hvid, gul og sort hudfarve på plakaten. Det er tydeligvis karikaturer, der viser klassiske klicheer om forskellige folkeslag og kulturer.

 

Dette er totalt uskyldigt og langt, langt inden for rammerne af den vestlige verdens idealer om ytringsfrihed. Bevidste overdrivelser for at slå gækken løs og samtidig stimulere til eftertanke.

 

Muhammed-tegningerne

Sådan var det også med de berømte Muhammed-tegninger. De fremstillede Profeten i karikaturens form i et opgør med undertrykkelse og krænkelseskultur. Et led i kampen for ytringsfrihed.

 

Men den muslimske verden tog som bekendt denne ytringsfrihed meget ilde op. Man reagerede ved at mobilisere krænkelseskulturen i sin mest ekstreme og voldelige form.

 

Chokerende nok støttede en meget stor del af den venstreorienterede danske kulturelite dette angreb på ytringsfriheden. Med Politiken i spidsen.

 

Også kendte politiske skikkelser herhjemme gjorde fælles sag med de mest åndsformørkede imamer, blandt andet Uf… nå, ingen nævnt, ingen glemt.

 

En stor tænkers forsvar for ytringsfriheden

Nu ser man så igen den islaminspirerede krænkelseskultur i aktion mod Kerteminderevyens plakat.

 

En mand ved navn Roger Matthisen, der angiveligt er politiker for Alternativet, formulerer meget klart krænkelseskulturens had til ytringsfriheden:

 

Ytringsfriheden må ikke bruges, hvis den krænker nogen.

 

Allerede i 1859 tog den store frihedstænker John Stuart Mill et opgør med denne tankegang i det skelsættende værk ”On Liberty”, som har haft afgørende indflydelse på vestlig tænkning.

 

Mill slår fast:

 

Hvis man begynder at bortcensurere alt det, som nogen erklærer sig krænkede over, så undergraver man selve ytringsfrihedens væsen – for så kan hvem som helst jo få stoppet vigtige synspunkter.

 

Uhyggeligt

Det plan er vi slet ikke oppe på med Kerteminderevyen. Men ytringsfriheden må også forsvares i det små.

 

Det er ikke bare latterligt at beskylde revyens satiriske plakat for racisme og kræve den fjernet.

 

Det er et uhyggeligt udslag af uvidenhed, snæversyn og manglende respekt for den frihed, som vores gode samfund bygger på.

 

https://www.fyens.dk/kerteminde/Opfordrer-til-boykot-af-Kerteminderevyen-Revyen-er-racistisk-og-sexistisk/artikel/3212963

Del på Facebook