Tre mænd fra Eritrea voldtog en kvinde på 25 år. Nu skal asylansøgere på kursus i dansk seksualmoral

Mænd med indvandrerbaggrund er stærkt overrepræsenteret i statistikken over voldtægter. 34,5 procent af dem, der begik voldtægt i 2013- 2014 havde indvandrerbaggrund. Det viser tal fra Danmarks Statistik (mx.dk)

 

Og det ser ud til at blive værre med de mange asylansøgere, der netop nu kommer til Europa.

 

Tre mænd fra Eritrea er eksempelvis netop blevet sigtet for fuldbyrdet voldtægt af en 25-årig kvinde i Hjørring.

 

I Tyskland taler man om en voldtægtsepedemi i kølvandet på masseindvandringen.

 

Her får forældrene besked om, at de ikke må lade deres døtre gå alene ud om aftenen, og pigerne bør være tækkeligt klædt. Særlig galt er det for dem, der bor i nærheden af asylcentre.

http://denkorteavis.dk/2015/tysklands-voldtaegts-epidemi-nu/

 

Samtlige asylansøgere og familiesammenførte skal derfor undervises i dansk seksualmoral i forbindelse med den danskundervisning, alle udlændinge modtager. Det mener et flertal i Folketinget. (mx.dk 27.10)

 

Ideen kommer fra Norgen.

 

Her bliver asylansøgere undervist i, at et kys ikke er det samme som en invitation til sex, fortæller Linda Hagen fra Norge til avisen.

 

“På kurserne taler vi om holdninger til sex og gennemgår norsk lov. En del asylansøgere tror, at Norge er et meget frit land, når det handler om sex. de misforstår pigernes signaler, og de tror, der er fri adgang, når pigerne er letpåklædte. Kurserne handler om norsk kultur og om de uskrevne regler”.

 

Nu vil fire partier forsøge det samme i Danmark. Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne, De konservative og De Radikale.

 

Tanken er, at intet må være uprøvet, og hvis det virker i Norge, så skal det forsøges i Danmark.

 

Det kan næppe skade at fortælle asylansøgere og indvandrere om normer og adfærd i Danmark.

 

Men synet på kvinder er grundlæggende anderledes i de ikke-vestlige muslimske lande, som mange asylansøgere komme fra. Her betragter man kvinden som underordnet manden, hun er hans ejendom.

 

Dette syn på kvinder er også meget udbredt blandt indvandrere i Danmark og andre vestlige lande. Det er i realiteten blevet forstærket i takt med masseindvandringen.

 

Derfor hjælper nok så mange kurser i moral næppe, hvis den enorme tilstrømning ikke stoppes.

Del på Facebook