Plyndrende og hærgende østeuropæiske kriminelle strømmer til Danmark som aldrig før. De står nu bag hvert fjerde indbrud i danske hjem. Det fremgår af en opgørelse, som Rigspolitiet har sendt til Folketingets Retsudvalg.
Således har der gennem de sidste år været en voldsom stigning i antallet af østeuropæiske kriminelle fra 6.752 rejste sigtelser i 2010 til i alt 10.238 sidste år.
Alene i første kvartal i år er der rejst 2.351 sigtelser for overtrædelse af straffelovgivningen og særlovgivningerne.
Stort mørketal – ikke alle indbrud opklares
Ser man alene på indbrud i private hjem, tegner kriminelle fra de østeuropæiske lande sig ifølge Rigspolitiet for 27,4 procent af samtlige sigtelser for indbrud, hvilket svarer til lidt over en fjerdedel.
Da der udelukkende er tale om rejste sigtelser, er der et stort mørketal. Det gælder for eksempel for alle de indbrud i private hjem, der aldrig bliver opklaret.
Ifølge Rigspolitiet kriminalstatistik blev der således i 2013 anmeldt i alt 73.370 indbrud, og af dem blev kun de 11.341 opklaret i form af rejste sigtelser. Af dem førte de 6.210 til domsfældelser. Dog skal det understreges, at langt de fleste af de dømte fik dom for op til flere af de anmeldte indbrud.
Karen Hækkerup: Vi har planer om elektronisk scanning ved grænserne
I lørdags bragte Berlingske Tidende også nogle af tallene og spurgte i den forbindelse Justitsminister Karen Hækkerup (S), hvad regeringen har tænkt sig at stille op med problemet med ”østkriminelle tyvebander, der rejser på skruppelløse plyndringstogter i Danmark?”. (Berlingske)
Karen Hækkerup svarer, at ”grænsebomme er det glade vanvid”. Tværtimod ”skal vi være moderne og finde nye teknologiske løsninger”.
I den forbindelse peger Karen Hækkerup ifølge avisen ”eksempelvis på etableringen af såkaldte ”ABC-gates”, elektroniske paskontroller, hvor passet automatisk scannes hits i de elektroniske politiregistre i hele EU.”
Nu er der blot den hage ved det, at disse ABC-gates udelukkende anvendes i lufthavne til kontrol af passagerer, der rejser ind i Schengen. Det vil sige, at de kun anvendes ved EU’s ydre grænser og ikke ved grænserne mellem de enkelte EU-lande. Og det er jo her, der er et problem med de østeuropæiske kriminelle.
Hvis Danmark stiller ABC-gates op ved den dansk-tyske landegrænse til værn mod østeuropæiske kriminelle, vil det være i direkte modstrid med Schengenreglerne.
Den socialdemokratiske ordfører ønsker ikke at kommentere
Den Korte Avis har i løbet af weekenden forsøgt at få Socialdemokratiets retsordfører, Trine Bramsen, til at kommentere og uddybe Karen Hækkerups opsigtsvækkende forslag, men i et svar til redaktionen skriver Trine Bramsen blot i en mail, at:
”Socialdemokraterne arbejder målrettet på at sikre elektroniske passcannere i Københavns Lufthavn inden for det kommende år. Det er klart, at finansieringen skal være på plads, men vi ønsker kontrollen indført hurtigst muligt,” skriver Trine Bramsen i sin mail og fortsætter:
”Ved grænseovergangen til Tyskland drøfter vi anvendelsen af alternativ teknologi som supplement til politiets målrettede indsat i kampen mod grænseoverskridende kriminalitet.”
En gentagen opfordring til at få uddybet, hvad Karen Hækkerup og Socialdemokratiet helt præcist har tænkt sig med opstilling af ABC-scannere ved den dansk-tyske landegrænse, har Trine Bramsen ikke ønsket at besvare.
Peter Skaarup (DF): Det hænger slet ikke sammen
Hos Dansk Folkeparti undrer retsordfører og gruppeformand Peter Skaarup sig over Karen Hækkerups udmelding, men glæder sig samtidig over, at hun vil styrke grænsekontrollen.
”Der er jo nye toner fra regeringen, men der er nu noget i ministerens udtalelser, der slet ikke hænger sammen,” siger Peter Skaarup til Den Korte Avis og fortsætter:
”De ABC-gates med elektronisk paskontrol, som ministeren ønsker som en mulighed til kontrol med østeuropæiske kriminelle, er udelukkende beregnet til lufthavne og må kun bruges til kontrol af personer, der rejser ind i Schengen, så hvis hun har tænkt sig at opstille dem ved eksempelvis den dansk-tyske grænse, vil der lyde et ramaskrig i Bruxelles.”
Måske er det noget, der er sagt i desperation
Peter Skaarup tilføjer, at en opstilling af ABC-gates ved den dansk-tyske landegrænse, hvor de østeuropæiske kriminelle nu frit rejser frem og tilbage i stærkt stigende antal, vil kræve både bemanding og kontrolbygninger.
Han vil derfor bede Karen Hækkerup redegøre nærmere for, hvad hun mener med sine udtalelser til Berlingske og hvilke initiativer, hun konkret vil tage i den forbindelse.
”Måske er det noget ministeren blot har sagt i desperation over, at regeringen ikke har noget svar på, hvordan den vil stoppe de østeuropæiske kriminelles udplyndring af den danske befolkning, men det må hun jo så redegøre for,” siger Dansk Folkepartis retsordfører og gruppeformand, Peter Skaarup, og fortsætter:
”Fakta er, at Schengen på det her punkt er én stor fiasko, hvis eneste målbare resultat er en eksplosion i antallet af grænseoverskridende kriminelle.”
Elektronik, der kan stoppe og fastholde mistænkelige biler?
Den socialdemokratiske retsordfører, Trine Bramsens udmeldinger om, at Socialdemokratiet drøfter anvendelsen af alternativ elektronik ved grænseovergangene til Tyskland, modtager Peter Skaarup med stor skepsis.
”Jeg glæder mig da til at se Socialdemokratiet stille med noget alternativ elektronik, der kan stoppe og fastholde mistænkelige personer og biler, indtil politiet når frem og kan se nærmere på sagerne. Indtil nu har det kun været snak, men det er konkret handling, der er brug for,” siger Dansk Folkepartis retsordfører og gruppeformand, Peter Skaarup, til Den Korte Avis.