Regeringen har fremsat et lovforslag, som betyder, at de grundlæggende krav til fagligheden og sikkerhed inden for brancherne VVS, El og kloakområdet bliver slækket.
Forslaget blev i går førstebehandlet af Folketinget. Her blev det positivt modtaget af nogle partier og afvist direkte af andre.
Flere eksperter inden for områderne raser mod regeringens nye tiltag.
Med sit lovforslag ønsker regeringen at gøre det muligt for murer- og tømremestre samt store virksomheder inden for byggebranchen at udføre både El- og VVS-arbejde samt kloakarbejde via såkaldte delautorisationer opnået på nogle få ugers kurser.
Det vil fremme beskæftigelsen, styrke konkurrencen og dermed gøre det billigere forbrugerne, argumenterer erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S), som har fremsat forslaget.
Men det bringer også forbrugerne i livsfare, argumenterer ekspertisen
Regeringens lovforslag var i september til debat under en høring på Christiansborg, og her lagde ekspertisen ikke fingre imellem, når det gælder konsekvenserne af den lovgivning, som regeringen nu ønsker at gennemføre.
”Gennem de seneste tolv år har der været to gasulykker med dødelig udgang. Den ene sag omhandlede en kulilteforgiftning med dødelig udgang afledt af forkert aftræk, og den anden omhandlede en gaseksplosion, hvor udlejer selv havde arbejdet med gasinstallationen,” oplyste blandt andre Per Persson, som er sikkerhedschef hos HMN Naturgas.
Han roste den store ansvarlighed og samarbejdet med de autoriserede VVS-installatører og påpegede, at brandfare og forgiftninger kan have meget alvorlige konsekvenser for personer, og at følgeskaderne i værste fald hænger ved livet igennem.
Legionellabakterier i drikkevandet kan koste menneskeliv
En vandinstallation er ikke blot en vandinstallation, forklarer Henrik W. Petersen, næstformand i Blik- Og Rørarbejderforbundet.
Der er to alvorlige risici, hvis vandrørerne ikke er installeret korrekt. Derfor har man i dag helt særlige og ret omfattende krav til uddannelsen af VVS’ere. Det handler om teperaturen og om det materiale, der bliver brugt til rørene.
”Hvis en vandinstallation ikke er udført korrekt, kan det koste menneskeliv. For eksempel vil problemer med legionellabakterier opstå, hvis anlægget ikke har den rette temperatur”, siger Henrik W. Petersen til Den Korte Avis.
“Desuden vil forbrug af forkerte materialer i forhold til vandkvaliteten medføre forurening af drikkevandet,” siger Henrik W. Petersen.
Han bakkes op af Leon Buhl, der er ingeniør på Teknologisk Institut, og som har mere end 30 års erfaring med vand- og afløbsinstallationer.
Fejlinstallationer gjorde 250 mennesker i Køge alvorligt syge
Leon Buhls skrækscenarie er vandforurening som for eksempel den, den der opstod i Køge i 2007, hvor godt 250 mennesker blev alvorligt syge.
Sådanne ulykker sker, forklarede Buhl under høringen på Christiansborg i september, fordi vandinstallationen ikke er sikret korrekt med en tilbageløbssikring. Og en sådan sikring er kompliceret at bestemme, understregede han:
”Der er en række forskellige typer i forskellige materialer, der skal passe sammen med en bestemt fitting. Herudover skal den placeres korrekt, og installatøren skal kunne forudsige en række scenarier. Det kræver, at man er godt hjemme i en række normer, standarder og vejledninger,” sagde Leon Buhl.
Uautoriseret VVS-arbejde: skader for cirka to milliarder kroner årligt
Under høringen på Christiansborg advarede Leon Buhl desuden om utætte rørsamlinger, der giver fugtskader og skimmelsvamp.
”Det kan gå meget galt, og det sker, hvis det er uautoriseret arbejde. I Danmark har vi skader for cirka to milliarder kroner årligt,” sagde Leon Buhl
Han understregede, at det trods alt alligevel er småpenge i forhold til det øvrige Norden, hvor den slags skader som følge af et ringere fagligt kvalitetsniveau i forhold til det danske løber op i 18 milliarder kroner årligt.
Akademiingeniør fra Force Technology, Asbjørn Andersen, som er korrosionsekspert, var inde på samme emne og understregede, at det ikke var nok at samle en vandinstallation korrekt.
”En korrekt samlet installation kan fungere problemfrit i Viborg, men korrodere og forårsage en kæmpe vandskade i København i løbet af få år. Det skyldes, at installatøren skal tage højde for vandkvaliteten i det pågældende område og indrette sin materialesammensætning efter det,” fremførte Asbjørn Andersen blandt andet i september under høringen på Christiansborg om regeringens lovforslag.
Små 6.000 elulykker og cirka 3.000 elbrande årligt koster liv
Jesper Sandstrøm er stærkstrømsingeniør og indehaver af Sandberg Konsulentbistand. Han lagde under høringen på Christiansborg blandt andet vægt på, at vi i Danmark har en høj elsikkerhed, når vi sammenligner os med andre lande.
Han mener, at det skyldes det fokus på kompetencer og sikkerhed, som rækker mere end hundrede år tilbage, og som regeringen nu vil afskaffe. Han påpegede dog også, at der stadig er mange ulykker og elbrande.
”Data fra sygehuse viser, at der er cirka 5.900 elulykker og data fra Sikkerhedsstyrelsen viser, at der er cirka 3.100 elbrande om året,” oplyste Jesper Sandstrøm og fortsatte:
Det koster menneskeliv og giver alvorlige skader for både medarbejdere og forbrugere, og det koster rigtigt mange penge,” understregede stærkstrømsingeniør Jesper Sandberg.
Ikke et eneste sted, hvor sikkerheden sløjfes
Efter debatten under føstebehandlingen af regeringens lovforslag om at slække på kravene til den faglige ekspertise inden for brancherne VVS og El og lade folk med et par ugers skolegang overtage arbejde, hvor der indtil nu kræves autorisation på grundlag minimum fire års uddannelse, sagde erhvervs- og udviklingsminister Henrik Sass Larsen henvendt til skeptikerne og modstanderne i folketingssalen om indholdet af lovforslaget:
”Der er ikke ét eneste sted, hvor sikkerheden sløjfes.”
Forinden havde Enhedslisten, Dansk Folkeparti og Det Konservative Folkeparti sagt klart nej til Henrik Sass Larsens lovforslag og begrundet det med blandt andet hensynet til forbrugernes liv og helbred.
Desuden ville de tre partier heller ikke være med til at underminere, hvad de betegnede som det høje internationale stade, som de pågældende faguddannelser ligger på.
Venstre tog afstand for forslaget i sin nuværende form, men det var uklart, hvordan partiet i sidste ende ville stille sig.
Til gengæld gik både Socialdemokratiet, Det Radikale Vestre, Socialistisk Folkeparti og ikke mindst Liberal Alliance helhjertet ind for forslaget. Alle – inklusive SF – roste i høje toner dets liberale indhold, hvor faglighed opnået gennem minimum fire års uddannelse bliver tilsidesat til, fordel for et par ugers kursus.