Videooptagelser afslører alvorlige huller i sikkerheden i store lufthavne

Privat

Som flyrejsende har man som regel fornemmelsen af, at det står godt til med sikkerheden.

 

Det var også min egen oplevelsen, da jeg i påsken oplevede lufthavnenes sikkerhedskontrol i København, Frankfurt, Zurich, Tel Aviv og Eilat.

 

I Zurich var myndighederne endda så meget på vagt, at man brød forseglingen til en flaske Vodka, købt i det toldfri område i Tel Aviv i Israel.

 

En avanceret maskine clearede dog flaskens indhold og så gik sikkerhedsfolkene igang med at lave en ny forsegling.

 

Men også undertegnedes kuffert blev undersøgt flere gange i transitten. Det kan man se, fordi myndighederne efterlader en nydelig besked inde i kufferten.

 

Ikke hele sandheden

Imidlertid er det ikke det sande billede, sikkerheden er nemlig ikke så god som man umiddelbart oplever. Det viser en amerikansk undersøgelse af sikkerheden i forskellige amerikanske lufthavne.

 

Og står det ringe til med sikkerhed i amerikanske lufthavne, kan man formodentlig forvente det samme mønster findes i Europa, og andre steder.

 

Politiet er meget bekymret

Ifølge politichef i Los Angeles Patrick Gannon er der al mulig grund til at være bekymret.

 

”Jeg er bekymret hver eneste dag over, hvor sårbart sikkerhedssystemet er i en stor lufthavn som denne.” Det siger han på videoen længere nede.

 

Og det er grund til hans bekymring.

 

En undersøgelse, der er gennemført af nyhedsbureauet AP, har vist, at henved 300 mennesker har brudt sikkerhedsbarriererne over de sidste 10 år.

 

Det er sket ved at kravle over et hegn, passere sikkerhedskontroller eller ved at smadre en bil gennem forskellige barrierer.

 

Men tallet er formodentlig højere, fordi det kun er de største lufthavne som systematisk registrerer de mange ulovlige indtrængninger på forbudt område.

 

Afslørende eksempler

På videoen kan man se flere eksempler.

 

I en lufthavn i Chicago var det relativt nemt for en uvedkommende mand at smutte ind gennem en dør som kun er beregnet til lufthavnens personale:

 

I den internationale lufthavn Dulles i Virginia kom en skateboard-kører uhindret over hegnet, før han rullede videre:

 

 

I Detroit lufthavn løb en kvinde gennem en køretøjs-kontrol, inden politiet fik stoppet hende. Hun bar en taske fyldt med knive:

 

 

I Hahului lufthavnen kravlede en teenager over et hegn og gemte sig i hulrummet hvor flyet landingshjul hejses op under flyvningen. Fyren overlevede mirakuløst den fem timer lange rejse.

 

De indtrængende er psykisk ustabile

Ifølge AP´s undersøgelse er det ofte psykisk ustabile mennesker som bryder sikkerhedsbarriererne, det var det også i lufthavnen i Los Angeles hvor en mand trængte ind på forbudt område adskillige gange i løbet af det samme år.

 

Indtil videre har de amerikanske lufthavnsmyndigheder ikke registreret indtrængninger som en del af et terroranslag. Men frygten for at det kan ske er naturligvis tilstede.

 

”Det værste scenarie er, at nogen vil kunne få adgang til et fly, enten for at overmande det eller med henblik på at placere sprængstoffer. Derfor peger vi også på, at det kan være nødvendigt at øge kontrollen, fx i form af flere sikkerhedsvagter og/eller bedre elektronisk udstyr,” siger den republikanske politiker Eric Swalwell fra Californien.

 

Men selvom alle lufthavne prioriterer overvågning af ulovlig indtrængen, kan man ikke sikre sig 100 procent.

 

”Man kan trænge ind alle steder, selv i Det Hvide Hus,” siger politichefen i Los Angeles.

 

Der er top styr på overvågning af dem, der befinder sig inde i terminalerne.

 

Men ifølge AP, er der ved at komme en bred forståelse for, at der er brug for et større fokus på dem, der befinder sig uden for lufthavnsområdet,

 

Del på Facebook