Det havde været en juleaften med familien i glædens tegn for Nanna Skovmand og hendes kæreste Mads. Men en dejlig aften blev forvandlet til et mareridt, da de ved midnatstid var på vej hjem gennem København. (Det beskriver Nanna Skovmand på sin facebookside, og det er gengivet af flere medier som Ekstra Bladet og BT)
En teenager på 16-17 år kom cyklende og begynder at antaste parret:
”Han var konfliktsøgende og opførte sig meget aggressivt. Han stod helt oppe i hovedet på os, det var sindssygt ubehageligt,” fortæller Nanna Skovmand til Ekstra Bladet.
”Han spørger, hvad vi glor på og gejler sig selv op. Det ender med, at han slår min kæreste i hovedet med en flaske, ” fortæller Nanna Skovmand til BT.
Slået med tunge kæder
Pludselig kom to-tre indvandrerdrenge løbende og går løs på Mads med tunge kæder, fortæller Nanna Skovmand til Ekstra Bladet..
Kæderne var den slags, man bruger til at låse scootere og motorcykler med.
Mads væltede omkuld, mens slag og spark haglede ned over ham.
Nanna var bange for, at de ville slå ham ihjel og kastede sig ind i kampen for at få bøllerne væk.
Men hun blev udsat for samme grove vold af manden, som indledte balladen. Det bliver beskrevet her:
”Han slår hende i baghovedet med en kæde til en knallert, imens hun ligger på asfalten. Alt sortner for Nanna Skovmand, der vågner op i sin egen blodpøl. Hun opdager at hendes læbe er flækket hele vejen op til næsen, ansigtet er fyldt med skrammer, hun mangler en tand og to andre sidder løse.” (BT)
Overfaldet skete i Kongshøjgade – en lille, stille gade på Vesterbro nær Enghave Plads.
Mads og Nanna blev kørt til Rigshospitalet, hvor hun blev syet med 16 sting og limet i baghovedet.
Udlændinge, muligvis somalisk baggrund
Politiet har ifølge Ekstra Bladet følgende signalement på to af overfaldsmændene:
A: Mand, udlænding, muligvis somalisk baggrund. 16-17 år, iført lyseblø hættetrøje, mørkt tøj og hvide sneakers.
B: Mand, muligvis somalisk baggrund. 16-17 år, skaldet og iført sort dynejakke med hvis hættetrøje, lyse jeans og mørke sko.
Se billederne af Nanna Skovmand efter overfaldet på hendes facebookside:
https://www.facebook.com/nanna.skovmand?ref=ts&fref=ts