Den sunde fornuft er måske så småt ved at indfinde sig i Tyskland. Ved tre delstatsvalg søndag gik AfD, Alternative für Deutschland, voldsomt frem og nåede mellem 10 og mere end 20 procent af stemmerne.
Sund fornuft er også, hvad den nye leder af IFO, der bedriver erhvervsforskning, giver udtryk for. Clemens Fuest fortæller om sine alvorlige bekymringer med hensyn til, hvad der vil ske med tysk økonomi i årene fremover.
For det første betyder den omfattende digitalisering, at mennesker med lavere eller ingen uddannelse i stigende grad må se deres job truet. ”The Second Machine Age” hedder en amerikansk bog om emnet, som kort fortalt er, at udviklingen truer med at hægte store dele af arbejdsstyrken af, og i stedet dannes en stor og voksende underklasse bestående af de lavest kvalificerede, herunder ikke mindst mange med rødder i den tredje verden.
I den situation bærer den voldsomme asylstrøm til Tyskland ved til et ulmende bål af utilfredshed. Clemens Fuest noterer, at det allerede nu bliver særdeles kostbart at huse og forsørge de mere end én million asylsøgere, som Tyskland modtog alene i 2015. Alt tyder på, at gruppen som helhed vil trække voldsomt på de offentlige kasser, og de penge vil blive taget direkte fra de tyskere og andre, der i forvejen opholder sig i landet.
Clemens Fuest skærer det ud i pap ved at sige, at man må vælge mellem en velfærdsstat og stor indvandring af lavt kvalificerede fra den tredje verden. Man kan ikke få begge dele.
Det vil oven i købet være sådan, at flygtningene – herefter indvandrerne, da anerkendte flygtninge igennem årtier systematisk er blevet gjort til indvandrere – skal konkurrere på arbejdsmarkedet med de tyskere, der i forvejen har svært ved at få faste stillinger. Det er med andre ord de dårligst stillede tyskere, der betaler en uforholdsmæssig høj pris for, at forbundskansler Angela Merkel kan sige ”wir schaffen das”.
Clemens Fuest siger, at højtuddannet arbejdskraft, særligt med en teknisk baggrund, altid er et økonomisk gode, men det er lige så sikkert, at det er lavt kvalificeret arbejdskraft ikke. At arbejdsstyrken i Tyskland vil skrumpe betydeligt i de kommende år på grund af alt for få børnefødsler, ændrer ikke en tøddel ved det faktum. Mennesker uden nævneværdig uddannelse vil der kun blive mindre og mindre brug for på arbejdsmarkedet fremover.
Det er en dyster forudsigelse, Clemens Fuest kommer med, men desværre ikke en urealistisk forudsigelse. Det samme billede tegner sig herhjemme, og i lande som Sverige, Norge og de øvrige velstående europæiske lande ser vi det samme mønster: Stor og ukontrolleret indvandring fra især Mellemøsten og Afrika destabiliserer modtagerlandene økonomisk, som de også gør det socialt og kulturelt.
Vi lever i interessante tider.