Det franske højhastighedstog var netop ved at passere grænsen fra Belgien til Frankrig. En mand med nøgen overkrop kom ud fra togets toilet med en AK 47 over skulderen.
Det kunne have udviklet sig til en forfærdelig massakre på tilfældige togpassagerer.
Men takket være to amerikanske soldater samt en tredje passager blev det afværget. De to soldater, som var på ferie, kom stormende til, da manden var ved at tage ladegreb på sit våben i det fyldte tog.
Manden er en 26-årig marokkaner. Han er nu anholdt.
CNN bruger udtrykket terror-angreb. De kalder gerningsmanden for islamist med radikale holdninger, der er kendt af efterretningstjenesten i Frankrig.
En antiterror-specialist siger til CNN, at er knyttet til miljøet af radikale jihadister (hellige krigere).
Ifølge CNN mener den franske efterretningstjeneste, at manden har sympatier med ISIS (Islamisk Stat)
De to soldater, der var sammen med en tredje mand, blev opmærksomme på marokkaneren, da han var stået på toget i Bruxelles.
De holdt øje med ham, da han gik ud på toilettet tæt på den franske grænse. Her kunne de høre, at han tog ladegreb på et våben. Det var formentlig en Kalashnikov (AK 47), som han havde samlet på toilettet.
Derfor stod de parat, da han kom ud, og fik ham hurtigt overmandet. Han nåede at skære Spencer alvorligt flere gange med det barberblad, han også havde på sig.
Den ene af de tre mænd, Anthony Sadler fortæller til CNN: “Min ven Alek råbte “Tag ham”, og min anden ven Spencer sprang op for at få fat i fyren med Alek og mig selv i hælene”.
“Vi slog fyren ned, men Spencer blev flere gange ramt i nakken af en kniv og hans tommeltot blev næsten skåret af, mens Alek fik fjernet AK47’eren.
Toget blev bragt til standsning i den franske by Arras, hvor politiet stod parat.
CNN har en privat videooptagelse fra toget, som kan ses her:
http://edition.cnn.com/2015/08/21/europe/france-train-shooting/index.html
To er alvorligt sårede, men uden for livsfare. En tredje, en kendt fransk skuespiller, som slog alarm, er lettere såret.
Den franske indenrigsminister kom hurtigt til Arras. Her roste han de to amerikanere for deres store mod.
Den franske regeringen benævner det endnu ikke terror, men kalder det barbarisk vold. Den belgiske premierminister siger, at det var et planlagt terrorangreb på højhastighedstoget.
Passagerer på togene mellem Paris og London bliver sikkerhedstjekket. Nu er diskuteres det, om det også skal ske på andre højhastighedstog.
Opdateret lørdag 22.8 9.30