Det var næppe kun en dybt tragisk men enkeltstående flyulykke, da det russiske fly styrtede ned i Sinai ørkenen med 224 mennesker om bord.
Den forfærdelige ulykke kan være udtryk for en langt større tragedie, som ryster det selve grundlaget for den vestlige verden.
Det var sandsynligvis sympatisører med Islamisk Stat, som havde haft mulighed for at placere en bombe inde i flyet.
Hvor stor rækkevidden er, kan vi allerede nu fornemme.
Den britiske regeringen besluttede i går aftes, at indstille al flyvning mellem Sham-el-Sheikh og Storbritannien. Der er direkte forbindelse mellem de to destinationer, og frygten for, at man ikke kan kontrollere og forhindre en terrorhandling, er altså så stor, at hele flyvningen indstilles. Derfor vil briterne selv undersøge sikkerheden i den egyptiske lufthavn inden de tillader briter at gå op i et fly.
Britiske eksperter landede torsdag morgen i Egypten for at undersøge sikkerheden. Det betyder, at 2000 briter indtil videre ikke kan komme hjem. Der betyder mange frustrede mennesker, men også stor forståelse, fortæller Lone Theils fra London til TV2 NEWS.
Det er efterretningerne, som anses for så sikre, som har medført dette dramatiske skridt, som kan få stor betydning for Egyptisk økonomi.
Det er en situation, man aldrig har set før, siger Lone Theils om den voldsomme udvikling.
Det er helt usædvanligt, at man sender eksperter afsted for at kontrollere sikkerheden i et andet lands lufthavn. Det viser, at der er noget rav-ruskende-galt, siger flyekspert til TV2 NEWS.
Det er også bemærkelsesværdigt, at det er et enkelt land, som selv tager denne beslutning, helt uden om EU, som står rådvilde og handlingslammede.
Lækkede oplysninger onsdag aften
Det er det amerikanske efterretningsvæsen, som har afsløret, at det sandsynligvis er Islamisk Stat, der har placeret en bombe i flyet.
Dette scenarie får et særligt skræmmende perspektiv.
Efterretningsvæsenet i såvel USA som i Storbritannien siger nemlig, at det højst sandsynligt er ansatte i lufthavnen i Sham-el-Sheikh, der har hjulpet Islamisk Stat med at placere en bombe i flyet. Sikkerhedstjekket af passagererne betragtes nemlig som så god, at det ikke er tænkeligt, at bomben har ligget i en kuffert, der er kommet med flyet på normal vis.
Hvis der er ansatte i lufthavnen, der er i ledtog med Islamisk Stat og andre islamiske terrorgrupper, kan det få vidtrækkende konsekvenser.
TV2’s korrespondent i USA, Jesper Steinmetz, siger, at det vil være en terrorhandlig, der kan sidestilles med 11. september i 2001. (TV2 NEWS)
Vestens naivitet
Flykatastrofen og dens mulige årsag afslører, hvor svagt Vesten står i kampen mod islamister.
Og det har vi kun os selv at takke for.
Der har ikke været vilje til at erkende, hvor udbredt den bogstavtro islam er blandt muslimer i de muslimske lande og i Vesten, og at der i de seneste årtier er sket en kraftig radikalisering.
Man har ikke villet se, at islam for mange muslimer ikke kun er en religion, men også en ideologi, med en målrettet plan for at få politisk magt.
Der har i årevis været advaret mod, at radikale islamister kan være ansat i verdens lufthavne, og at det vil give dem enestående muligheder for at udøve en terror, som er svær at kontrollere. Ikke kun i muslimske lande som Egypten. Men også i den vestlige verden.
Selv hvis det skulle vise sig, at ulykken havde en helt anden årsag, så har forløbet været afslørende. Naive og svage vestlige ledere, som virker forbløffede og overrumplede over angreb, der har været til at forudse i årevis.