Blodig pinse: En rocker og to andre dræbt og adskillige hårdt sårede efter knivstik og kølleoverfald

collage

Pinsen i år vil formentlig gå over i kriminalhistorien som en af de blodigste nogensinde. Den Korte Avis har mandag aften og siden lørdag den 7. juni registreret tre drab, adskillige knivstikkerier og et ualmindeligt brutalt kølleoverfald.

 

De tre drab er fordelt ligeligt på landsdelene med et drab på Sjælland, ét på Fyn og ét i Jylland, hvor den dræbte er en Hells Angels-rocker, og hvor hans ven blev hårdt såret under skyderiet, medens knivstikkerierne fandt sted i Storkøbenhavn og kølleoverfaldet i Vestjylland.

 

Holme Olstrup: Kvalte sin værtinde

Første melding om drab indløb lørdag klokken 03:45 til Sydsjællands- og Lolland- Falsters Politi og kom fra Holme Olstrup ved Næstved.

 

Den dræbte er en 52-årig kvinde, og en 34-årig mand, som boede til leje hos kvinden i hendes rækkehus i Holme Olstrup, er anholdt og sigtet for drabet.

 

”Vi fik en anmeldelse klokken 03:45 om, at en person skulle ligge dræbt på en adresse i Holme Olstrup, og det viste sig at være tilfældet, fortæller efterforskningsleder Søren Ravn Nielsen, Sydsjællands- og Lolland-Falsters politi, til Ekstra Bladet.

 

Det var den 34-årige selv, der slog alarm til politiet. Han erkender drabet og har oplyst, at der opstod uoverensstemmelser mellem ham og hans værtinde, og at han havde taget kvælertag på hende.

 

Ifølge Ekstra Bladet ligger gerningsstedet i et meget velplejet og pænt rækkehuskvarter.

 

Svendborg: Dræbte sin kæreste med adskillige knivstik

Senere lørdag formiddag var det Fyns Politi, der fik en melding om et drab. Denne gang fra Svendborg, hvor en 33-årig kvinde blev fundet død i sin lejlighed, dræbt af adskillige knivstik.

 

Kvindens 25-årige kæreste er anholdt og sigtet for drabet. Han havde selv ringet til sin advokat og fortalt om drabet, hvorpå advokaten alarmerede politiet.

 

Ved ankomsten stod den 25-årige på gaden med en pakket kuffert og ventede på politiet. I lejligheden fandt politiet den 33-årige kvinde liggende død i sengen.

 

”Jeg kan sige, at der var tale om flere knivstik,” oplyser vicepolitiinspektør Henrik Justesen, Fyns Politi, til ritzau/JP.

 

Kvindens børn var der alene sammen med deres dræbte mor

Medens kvindens 25-årige og nu drabssigtede kæreste pakkede en kuffert og gik ned på gaden for at vente på politiet, lod han kvindens fem-årige søn og syv-årige datter blive alene tilbage i lejligheden sammen med deres dræbte mor.

 

Børnene blev overgivet til Svendborg Kommune, der ifølge politiet har fået kontakt med børnenes far og overdraget dem til ham.

 

Der foreligger intet om motivet til drabet. Den 25-årige er tidligere kendt af politiet. Dog ikke for vold, men for noget narkokriminalitet. (ritzau/JP)

 

Hobro: Hells Angels-rocker dræbt og hans ven hårdt såret

I går eftermiddags, mandag klokken 16:30, var det Nordjyllands Politi, der skulle rykke ud til at drab, hvor en mand var blevet meldt dræbt og en anden hårdt såret under et skyderi i en villa i Hobro.

 

Den dræbte er en 30-årig mand, medens en 38-årig mand, der var til stede i villaen under skyderiet, er hårdt såret. Villaens ejer, en 32-årig mand, er anholdt og sigtet for drab og drabsforsøg.

 

Sent i går aftes bekræftede Hells Angels presseansvarlige, Thomas Granstrup, over for BT, at den nu dræbte 30-årige var medlem af Hells Angels. Den 38-årige, der blev hårdt såret under skyderiet var derimod ikke medlem, men ifølge Thomas Gamstrup en privat ven til den dræbte.

 

De to mænd var ifølge nordjydske.dk mødt op hos den 32-årige for at inddrive narkogæld. Ifølge avisen har den 32-årige tidligere været involveret i rockermiljøet og er i lighed med den dræbte og den hårdt sårede kendt af politiet.

 

Ringede til sin far

Efter skudepisoden ringede den nu drabssigtede 32-årige til sin far og fortalte, hvad der var sket, og det var hans far, som herefter slog alarm til politiet og fik rekvireret ambulancer.

 

Den 38-årige, der blev ramt i den ene side af ansigtet, var ifølge ritzau/JP en overgang i livsfare, men i går aftes skulle hans tilstand være blevet stabil. Han er med helikopter blevet overført fra Aalborg Sygehus til Rigshospitalet.

 

En stille og rolig villavej

En nabo til villaen fortæller til Ekstra Bladet, at han stod i sin have, da der pludselig kom en ”megaudrykning” af ambulancer og lægebiler.

 

Da politiet nåede frem iført skudsikre veste, kom gerningsmanden ud af huset og lagde sig på maven, hvorefter han blev anholdt.

 

Naboen beskriver vejen som en stille og rolig villavej.

 

”Når det kan ske her, kan det ske alle steder. Der er åbenbar ingen steder, der er fredet længere,” siger han til Ekstra Bladet.

 

Stor blodpøl efter knivstik

Tilbage i Storkøbenhavn rykkede Københavns Vestegns Politi tidligt søndag morgen ud til diskotek Escape i Glostrup, hvor to mænd i 25- års alderen sloges med knive uden for diskoteket.

 

Den ene blev ramt i maven to gange og den anden i ryggen og blev kørt til Rigshospitalets traumecenter med politieskorte. Politiet anholdt flere, men kunne til Local Eyes’ fotograf ikke oplyse noget om, hvorvidt slagsmålet var banderelateret.

 

Natten til mandag var det Københavns Politi, der rykkede ud til knivslagsmål. Det foregik foran Zen Natklub i Nørregade, hvor en ungmand var blevet stukket i maven og kørt til Rigshospitalets Traumecenter.

 

Politiet afspærrede Nørregade, hvor der midt på gaden lå en stor blodpøl efter knivslagsmålet, for at søge efter spor fra gerningsmanden. (Local Eyes)

 

Er i livsfare efter brutalt kølleoverfald

Og fra København til Vestjylland, hvor en 19-årig mand nu ligger i kunstig koma og er i livsfare, efter at han natten til søndag blev slået i hovedet med en kølle under en byfest i Spjald øst for Ringkøbing.

 

Politiet har anholdt to drenge på henholdsvis 17 og 16 år og sigtet dem for grov vold. De er under et grundlovsforhør i Viborg søndag eftermiddag blevet varetægtsfængsler i fire uger.

 

Vagtchef ved Midt- og Vestjyllands Politi, Peder Christensen, fortæller til ritzau/JP, at der var nogle stykker der hele aftenen havde været oppe og toppes, men ved 03-tiden trapper de to drenge på 17 og 16 år tilsyneladende situationen op.

 

”De løber hjem og henter en kølle eller et slagvåben af en slags, og da de kommer tilbage, går de direkte hen til den forurettede og giver ham et kraftigt slag i hovedet,” forklarer vagtchefen.

 

Den 19-årige blev efter overfaldet fløjet med helikopter til Aarhus, hvor han nu er lagt i kunstig koma.

 

Politiet mener, at det var den 17-årige, der slog, men har som nævnt for god ordens skyld sigtet dem begge for grov vold.

Del på Facebook