|
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Vi befinder os i dag i en situation, der minder om tiden op til 2. verdenskrig. Man ved ikke rigtig, hvad der sker, og man frygter fremtiden.
I 1939 samledes i Oak Ridge Laboratory i Tennessee et hold fysikere for at lave en afskrækkende bombe til at stoppe Hitlers begyndende krige. Fysiker Niels Bohr var med i Manhattanprojektet, der endte med atombomben.
Men en anden dansker var også med. Han var ikke kendt i Danmark, men i USA, hvor han senere fik et månekrater opkaldt efter sig.
Det var en tømrerlærling fra Holstebro, Charles Christian Lauritsen (1892-1968), der deserterede fra militærtjeneste under 1. verdenskrig, tog til USA, hvor han udover andre ting læste fysik og blev professor ved California Institute of Technology (Caltech).
Efter 2. verdenskrig arbejdede Charles Lauritsen og Niels Bohr sammen på at fremme atomkraft til fredelige formål.
Efter Japans angreb på Pearl Harbor 7. dec. 1941 begyndte prof. Lauritsen at producere 2 mio. raketter til det amerikanske søværn for at forstærke det amerikanske militær, som på dette tidspunkt var svagt.
Han var med til at udvikle et intelligent brandrør, som man var begyndt på i England, og som kunne få en bombe eller raket til at eksplodere ved sit mål, fx et bombefly. Det lykkedes og blev en af 2. verdenskrigs bedste og mest bevarede hemmeligheder.
Dette brandrør blev afprøvet første gang i 1943 mod et japansk fly, der styrtede ned i flammer. Radio-brandrøret fik afgørende betydning i kampen mod det tyske rige og også mod Japan med deres kamikaze angreb.
Danmark skal nu forsvare sig mod droneangreb, og vi burde have set det komme efter Ruslands angreb mod Ukraine. Vi har kendt til forsvar med krudt og kugler, som ikke altid egner sig til droneangreb, så det er en ny situation. Det ville være godt med et nyt våben som et brandrør, der præcist kunne ramme og ødelægge disse droner. Måske kunne en ny Charlie fra Holstebro lave et.
Et lille land skal handle klogt og hvis nødvendigt ramme, hvor det gør ondt, og infrastrukturen er sårbar. Hvis man rammer et lands infrastruktur, går meget i stå. Det gælder kommunikations-netværk og energi, og fx vindmøller, solceller og kabler er lette at finde og angribe. Vi skal tænke nyt og intelligent og ikke gøre os sårbare.
Atomkraft af MSR typen fylder som en container og kan skjules under jorden med skov ovenpå. Ledningsnet kan tilsluttes eksisterende netværk, så man undgår kabler og nye højspændingsledninger. Vi så med North Stream, hvordan kablet blev ødelagt.
Udover forsvar må vi ikke glemme klimaet, for hvis klimaet går grassat, og vandet stiger 60 m, vil der ikke være meget Danmark tilbage at forsvare. Modstanden mod atomkraft er uforståelig, og vi kan ikke nå klimamålet uden atomkraft.
Regeringen prøver med mere vind og sol, energiøer, brint, metanol, og batterier, men mange forsøg er droppet igen. Regeringen vil have danskerne til at acceptere 4 x flere landvindmøller og solceller – og danskerne bebrejder regeringen for at ødelægge natur og miljø. Modstand mod A-kraft er ideologisk og uforståelig, men det vil selvfølgelig være et nederlag at erkende, at den grønne omstilling ikke dur, men mere er til skade for klimaet.
Der er fundet organisk materiale på Mars. Der har måske engang været liv på denne golde planet. Men hvorfor forsvandt livet, og kan det ske med jorden? Kan vore aktiviteter ødelægge livet på jorden, så den bliver gold som Mars. Stephen Hawking (1942-2018), engelsk teoretisk fysiker advarede, at hvis vi ikke ændrede vor levevis på jorden, kunne det ende med planetens endelige kollaps ‘i en gigantisk ildkugle’.
Der bliver flere ubeboelige steder pga. klimaændringer. Vi er for mange mennesker og bliver årligt ca. 70 mio. flere, bruger flere naturressourcer, fælder skove, udrydder vilde dyr og planter for selv at få plads. Vi opfører os, som om vi er den sidste generation på jorden. Vi bør tænke på vore børns fremtid. Atomkraft kan levere stabil, ren energi til alt og alle.
Det er vigtigt at få gang i atomkraft i Danmark, og det kan ske ved at fjerne forbuddet fra 1985 og støtte Copenhagen Atomics og Saltfoss Energy, der næsten er klar til at producere minireaktorer, der kan placeres overalt og ikke er til gene for folk og natur. Men venstrefløjen kæmper imod og har endnu flertal i Folketinget. Deres politikere bor som regel langt fra problemerne.
Jonna Vejrup Carlsen, global-alarm.dk