Getting your Trinity Audio player ready...
|
Udviklingen af droneteknologien giver nu Ukraine muligheder for at ramme mål dybt inde i Rusland – ikke kun med langtrækkende missiler, men også med droner, der jo kan bruges til at føre en langt mere bevægelig form for krig.
Netop dette tema kredsede Vladimir Putin om i forbindelse med fejringen af hans fødselsdag i tirsdags. Her drøftede den russiske diktator 0ffentligt situationen på slagmarken med sine generaler.
Der var naturligvis ikke tale om nogen reel debat mellem Putin og hans generaler – det gør man ikke i Rusland. Men Putins melding gav et indtryk af Kremls frygt for, hvad langtrækkende droner kan udrette på den russiske side af slagmarken..
Man sporer i den russiske top en nervøsitet i forhold til, hvad de moderne, langtrækkende droner, som ukrainerne har udviklet så dygtigt, kan udrette på slagmarken. Fra russisk side har man hidtil kunnet regne med, at langtrækkende missiler gav Rusland en overhånd. Men nu skal man til at indrette sig på, at ukrainske droner kan ramme mål langt inde i Rusland. Nu kommer der sågar opskræmte beretninger om ukrainske droner i det vestlige Sibirien!
Ukrainske droneangreb mod store energianlæg skaber russisk panik
Panikken breder sig i den russiske top. Den bliver næret af ukrainernes enorme effektivitet, når det gælder droneangreb på blandt andet store energianlæg. Her har Ukraine været i stand til at ramme den russiske økonomi meget hårdt.
Ukrainernes styrke, når det gælder droner, bruges blandt andet til at ramme store produktionsanlæg, herunder brændstofanlæg, hvilket har tilføjet de russiske styrker væsentlige ødelæggelser og tab.
Krigen på missiler, hvor Rusland har haft en klar fordel, bliver nu også udviklet til en krig på droner, hvor de ukrainske styrker med deres knowhow og snilde kan ramme den russiske fjende, hvor det gør ondt – og over lange distancer.
Putin begynder at blive nervøs
Den trussel er Putin blevet klar over. Han begynder at blive nervøs, .Det fremgik af fejringen af hans fødselsdag i tirsdags. Putin benyttede denne lejlighed, der jo egentlig skulle være en hyldest til ham selv og hans magtapparat, til at tordne mod ukrainske angreb dybt inde på russisk territorium. Putin forsøgte at forsikre, at ukrainernes angreb mod mål langt inde i Rusland ikke ville hjælpe dem.
Disse forsikringer om, at Ukraine ikke vil have held med sine angreb dybt inde på russisk territorium er et klart tegn på, at Putins regime er stærkt nervøse for netop sådanne angreb. De ukrainske langdistance-angreb rammer hårdt mod den russiske økonomi på et tidspunkt, hvor denne i forvejen er under kraftigt pres.
Det vides ikke med sikkerhed, at de aktuelle angreb mod russiske økonomiske mål kommer fra Ukraine. Men det er helt overvejende sandsynligt, og Putins reaktion på angrebene synes at bekræfte dette.
Langtrækkende missiler til ukrainerne?
Dette pres mod Rusland har fået russiske nyhedsportaler til at gå i panik med mere eller mindre underbyggede beretninger om de langtrækkende droneangreb, som nu angiveligt bliver rettet mod Rusland.
Kendsgerningen er under alle omstændigheder, at ukrainernes dronekrig er stærkt generende for Putin. Og det kan blive langt værre, hvis USA/Trump skulle give grønt lys til at sætte langtrækkende missiler ind i et opgør med den russiske diktator.
Putin er ved at være på spanden
Dette ligger dog ikke umiddelbart for. Men Putin er presset. Så presset, at han har sat rådslagninger i gang med sin militærledelse om, hvordan han eventuelt kan gennemføre en modoffensiv mod ukrainerne – og hvordan han kan håndtere forholdet til Rusland, både politisk og militært.
Populært sagt: Putin er ved at være på spanden.