|
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Under tidligere forbundskansler Angela Merkel mistede Tyskland kontrollen med sin asylpolitik. Det fik store konsekvenser.
En massiv tilstrømning af migranter fra ikke-vestlige lande førte på rekordtid til en dramatisk ændring i den tyske befolknings sammensætning. Det væltede ind i landet med ikke-vestlige migranter, som søgte et bedre liv i det velstående Tyskland. Myndighederne mistede kontrollen med, hvem disse migranter var, og hvor mange de var.
Merkels regering mistede kontrollen med, hvad der foregik i dens eget land. Man nøjedes med at aflevere diffuse forsikringer om, at man nok skulle klare den kaotiske situation. “Wir schaffen das,” som det lød med forbundskanslerens berømte/berygtede beroligende formulering.
Det strømmede ind med mennesker, der ønskede at slå sig ned i det velstående tyske samfund. En stor del af dem kom fra ikke-vestlige lande, som i betydeligt omfang var præget af en voldskultur med islamisk baggrund.
Islamisering og voldskultur bredte sig
Svage og politisk korrekte myndigheder viste sig ude af stand til at at sætte en stopper for denne udvikling. Den ikke-vestlige tilstrømning og den importerede voldskultur kom mere og mere ud af kontrol. En islamisering af det tyske samfund bredte sig.
Merkel forsøgte at lægge en offensiv tone over for de truende forandringer i det tyske samfund. “Wir schaffen das!” – “Det skal vi nok klare”, lød hendes optimistiske mantra.
Men dette mantra blev mere og mere hjælpeløst. De ikke-vestlige indvandrere strømmede ind, det tyske samfunds kultur og sammenhængskraft gik op i limningen, og en islamisk domineret voldskultur bredte sig.
Vold, islamisering og opløsning af samfundets sammenhængskraft gjorde mange tyskere bange og desorienterede.
De beroligende lyde, som Merkel forsøgte at udsende mistede mere og mere deres kraft og legitimitet.
Kaos banede sig vej, og dette kaos havde de tyske politikere stadigt sværere ved at få under kontrol. Det væltede ind med migranter fra ikke-vestlige lande, som bar en kultur med sig, der virkede fremmed og i nogle tilfælde truende på mange tyskere. En hastigt voksende kriminalitet i samfundet bidrog markant til dette billede.
Denne truende udvikling skabte stor bekymring blandt både borgere og politiske meningsdannere.
Svage politikere
Men tidens tyske politikere manglede vilje og kraft til for alvor at tage hånd om disse problemer. Svage koalitionsregeringer, der havde travlt med at skændes indbyrdes, manglede beslutsomheden til at få styr på den massive ikke-vestlige indvandring og den dramatiske ændring i befolkningens sammensætning, værdier og holdninger, som blev en stadigt voksende trussel mod det tyske samfund.
Frustrationerne bredte sig over den slaphed og det kaos, der mere og mere satte sit præg på det tyske samfund og tysk politik kølvandet på ikke-vestlig masseindvandring og .medfølgende kriminalitet.
Disse frustrationer er nu for alvor begyndt at brage igennem i tysk politik. Borgerlige politikere skruer bissen på over for den ikke-vestlige massetilstrømning og den katastrofale mangel på kontrol ved de tyske grænser, som alt for længe har gjort denne massetilstrømning mulig.
Nu ser der ud til at ske noget. Hardlinere i den nuværende borgerlige regering begynder at gå til biddet. Man vil have sat en stopper for tilstrømningen ind over den tyske grænse af ikke-vestlige migranter, der efter regeringens opfattelse slet ikke eller i langt mindre omfang bør lukkes ind i landet.
Der sker noget under den nye kansler
Helt aktuelle tal vidner om, at den nye kristendemokratiske tyske regering under Friedrich Merz nu for alvor gør en indsats for at få styr på den ikke-vestlige indvandring og dens konsekvenser.
Især ét tal understreger, at de tyske myndigheder har fået nok og er parate til en langt hårdere grænsekontrol med en langt mere konsekvent afvisning af asylansøgere, der ikke hører hjemme i det tyske asylsystem.
Avisen BILD har fremlagt opsigtsvækkende tal, der viser, at migranter, der ikke har nogen legitim adgang til at slå sig ned i det tyske samfund nu i stigende omfang afvises ved den tyske grænse. Det har gjort sin virkning. Ifølge BILD er antallet af asylansøgninger gået tilbage med 60 procent i forhold til sidste år!
Skrappere grænsekontrol
Tidligere har mange migranter satset på, at de bare skulle ind i Tyskland – for så havde de en betydelig chance for at blive hængende. Men nu er man altså blevet skarpere og mere konsekvente med at bremse disse falske flygtninge ved grænsen med en mere effektiv grænsekontrol og en stærkere indsats for at få sendt falske flygtninge ud af landet igen.
Denne nye stil er forbundet med nogle stærke og beslutsomme politikere i den nye borgerlige regering i Tyskland. Kursen bliver strammet over for migranter, der forsøger at slå sig ned i landet under falske forudsætninger og så forsøger at blive hængende med tvivlsomme eller direkte falske begrundelser. Linjen er blevet væsentligt hårdere over for migranter, der forsøger at snyde sig eller snige sig ind i landet.
Tyskland har i den grad tradition for at være langmodig med migranter, der strømmer ind uden legitimt grundlag 0g så forsøger at snige sig til et permanent ophold i Tyskland ved at blive hængende længe nok. Men den tid er nu forbi.
Efter at landet har fået ny indenrigsminister fra det bayerske parti CSU (der er broderparti til CDU) er der i den grad kommet nye boller på suppen. Alexander Dobrindt hedder den nye mand, der nu er blevet indenrigsminister og har fået til opgave at gennemføre en kontant udlændingepolitik.
Dobrindt har allerede sat sig sine spor i form af udlændingepolitiske stramninger. Disse stramninger markerer et historisk skifte i tysk politik.
Nogle tal kaster et interessant lys over denne udvikling:
Disse nye tal peger på, at antallet af asylansøgninger til Tyskland i august i år er gået 60 procent tilbage i forhold til august sidste år!
Skrap grænsekontrol med stor virkning
Det hænger i høj grad sammen med, at Tyskland har indført en langt skrappere grænsekontrol. Det har ført til, at landet for første gang ser en kraftig nedgang i antallet af asylansøgninger.
For et år siden var der 18.427 migranter, som indgav en asylansøgning i Tyskland. I august i år var det kun 7.803. Den nye tyske regerings indsats mod den manglende styr på indvandringen har altså i den grad båret frugt. Den hårde linje i forhold til grænsekontrollen virker. Tyskland er ikke længere den altoverskyggende migrantmagnet i Europa.
CDU/CSU- lederen Friedrich Merz har afgørende andel i dette. Men den kontante linje hos Bayerns hardlinere i CSU under ledelse af Alexander Dobrindt har også en afgørende andel i dette.
Ny regering sætter hårdt mod hårdt
Opgøret med den politiske korrekthed gør sin virkning. Den nye tyske regering optræder med en slagkraft i kampen mod den politiske korrekthed, som sætter tydelige spor i form af ændringer i den tyske befolknings sammensætning.
Den ikke-vestlige masseindvandring har fået sværere kår, fordi man i højere grad har fået en regering, der i højere grad sætter hårdt mod hårdt i kampen mod islamisering og politisk korrekthed.
Tyskland har fortsat rigeligt med problemer at slås med, også når det gælder indvandringen. Men i den nuværende tyske regering er der en vilje til at gøre noget ved problemerne, som er væsentlig stærkere, end tyskerne har været vant til.
Det vil efter alt at dømme påvirke det tyske samfund og den tyske befolknings sammensætning i retning af bedre styr på masseindvandringen.
Det er på høje tid. Men bedre sent end aldrig. Tyskland synes at være kommet i bevægelse. Den kommende tid må vise, hvor langt denne bevægelse rækker.