|
Getting your Trinity Audio player ready...
|
Europa-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, planlægger ifølge internationale medier at oprette en EU-efterretningsenhed, der skal indsamle oplysninger fra medlemslandenes nationale sikkerhedstjenester.
Kilder i EU-Kommissionen siger at en efterretningsenhed direkte underlagt Kommissionsformanden ville gøre “bedre operationel brug” af eksisterende data. Ifølge Financial Times ser flere EU-diplomater primært tiltaget som en udvidelse af von der Leyens magt – ikke mindst i den standende magtkamp i forhold til EU’s udenrigspolitiske chef Kaja Kallas.
Kommissionens talsmand Paula Pinho sagde tirsdag, at den nye enhed vil “supplere EU-Udenrigstjenestens tjenester og spille en nøglerolle i forberedelsen af det såkaldte sikkerhedsakademi.”
Sikkerhedsakademiet består af de 26 kommissærer og Kommissionens formand. Det mødtes for første gang i marts, da Kommissionen udvidede sit sikkerhedsmandat.
Kritik fra EU-diplomater
Højtstående EU-diplomater har kritiseret planen af frygt for dobbelte strukturer og magtkampe i Bruxelles. Planen er endnu ikke officielt blevet præsenteret for de 27 medlemsstater, men vil i givet fald indebære udstationering af personale fra nationale efterretningstjenester til den nye myndighed.
To personer, der er bekendt med processen, sagde, at de forventer, at EU’s hovedstæder vil modsætte sig at give Bruxelles nye efterretningsbeføjelser.
De bemærkede dog samtidig tvivl om effektiviteten af de eksisterende europæiske sikkerhedsstrukturer, især med hensyn til Ruslands hybride krigsførelse.
Tiltaget følger efter pres fra Ruslands igangværende krig i Ukraine og USA’s præsident Donald Trumps trusler om at begrænse sikkerhedsgarantier og efterretningsdeling med Europa.