Folketinget går vindmølleamok og undersøger mulighederne for at placere megamøller i Thy

Foto fra Testcenter.business.site
Getting your Trinity Audio player ready...

Af: Jakob Søgaard Clausen, opvokset i Nordthy, medlem af Aarhus Byråd for Danmarksdemokraterne 

 

I den nordlige del af Thy har julen budt på bekymringer for fremtiden.

 

Lige før jul besluttede et stort flertal i Folketinget nemlig pludselig, at det nu skal undersøges, om der kan sættes hele fem megamøller op ved det eksisterende testcenter for havmøller ved Østerild. De nye møller skal være op mod 450 meter – næsten en halv kilometer – i højden.

 

Vindmølleindustrien forsøger aktuelt at tegne et idyllisk billede af vindmøller i Danmark.

 

Men det er der langt fra tale om med testcenteret i Østerild.

 

Det nuværende testcenter ligger som et åbent sår i det naturskønne område. En gold kile, som skærer sig gennem fredskov. Her er tale om et industrianlæg, hvor verdens største havvindmøller testes med kraner, høje målemaster, blinkende lys, og hvad der ellers hører sig til sådan et industrianlæg. Alt sammen midt i et skønt naturområde.

 

Lokalområdet er rystet over udsigten til en markant udvidelse af anlægget.

 

Ingen ved, om de er købt eller solgt, og informationerne har været sparsomme. Sikkert og vist er det dog, at fem megamøller på 450 meter vil betyde ekspropriation af en lang række ejendomme samt Thylejren. Det vil betyde, at hundredvis af mennesker skal jages fra hus og hjem.

 

Og det er altså fordi, at møllerne støjer og skygger så meget, at mennesker ikke kan bo i nærheden af dem.

 

Og det er ikke bare menneskene, som skal fjernes. Huse skal rives ned. Træer skal fældes. En kirke gøres ubrugelig. Klitter jævnes med jorden til fordel for industrianlægget.

 

Langt fra Christiansborg 

Thy ligger næsten så langt væk fra Christiansborg, som man kan komme i Danmark. Dem som træffer de her beslutninger – hvad end vi taler politikere, embedsmænd eller vindmølleindustri – færdes ikke i Thy eller noget der bare ligner. Det kan mærkes.

 

De tænker ikke over, at det vil få konsekvenser for den lokale folkeskole, som i forvejen kæmper for overlevelse. Eller at det vil være med til at fjerne en del af kundegrundlaget for den lokale brugs.

 

Eller også er de bare ligeglade.

 

Uanset hvad, så skaber det kæmpe mismod i lokalområdet og er endnu et trist eksempel på, at Danmarks landdistrikter ikke har den store værdi for mange på Christiansborg.

 

Kommunalbestyrelsen i Thisted har klart sagt fra over for planerne. Spørgsmålet er nu, om politikerne på Christiansborg er klar på at lytte – eller om vindmølleindustriens lobbyister er for stærke.

 

Jakob Søgaard Clausen er Byrådsmedlem l Aarhus l Danmarksdemokraterne

Del på Facebook