Da statsminister Mette Frederiksen (S) under et pressemøde i går understregede, at regeringen har styr på asylsituationen, var der en lille detalje, hun undlod at nævne.
Nemlig problemerne med afviste asylansøgere og andre udviste personer.
Det er korrekt, at Danmark, som Mette Frederiksen understregede, i hendes regeringstid kun har modtaget få asylansøgere.
Inklusive andet halvår 2019 og til og med 2021 drejer det sig om lidt over 5.029 asylansøgere.
Samtidig har i alt 4.579 asylansøgere ved udgangen af maj fået opholdstilladelse i Mette Frederiksens regeringsperiode.
Men dermed slutter det ikke
Indrejsetallene og opholdstilladelserne er dog langt fra dækkende for de aktuelle forhold på udlændingeområdet,
Således hænger Danmark i øjeblikket på små 1.500 personer, der opholder sig i såkaldt udrejseposition på landets udrejsecentre.
Det drejer sig om cirka 800 afviste asylansøgere samt domsudviste personer og personer med ulovligt ophold, som nægter at forlade Danmark.
I øjeblikket (1. august) er der tale om 284 udviste iranere, der som den største gruppe nægter at forlade landet.
Den næststørste gruppe består af 101 syrere efterfulgt af 65 afghanere og 51 somaliere samt 48 marokkanere. For nu lige at nævne de fem største grupper.
Dertil kommer en gruppe på 275 ”Øvrige”.
Med billedet hører også, at 128 udviste kriminelle og terrordømte opholder sig her i landet på såkaldt tålt ophold, da de på grund af Danmarks bindinger til konventioner ikke kan hjemsendes, da de i hjemlandet kan risikere tortur eller dødsstraf.
Og de er dyre logerende for danske skatteborgere.
Deres ophold på landets udrejsecentre koster ifølge Udlændingestyrelsen i alt 352.427 kroner årligt per helårsperson målt i 2021-priser.
Det svarer stort set til en samlet årlig udgift på omkring minimum 50 millioner kroner, men beløbet kan meget vel være en del højere.
Således oplyser Udlændingestyrelsen, at der er tale om en gennemsnitlig enhedspris for hele indkvarteringssystemet og tilføjer:
”En større andel af for eksempel udrejsecentre og centre for uledsagede mindreårige asylansøgere vil trække enhedsprisen op, da disse asylcentre er relativt dyrere i drift, mens flere opholdscentre alt andet lige vil trække enhedsprisen ned, da de er relativt billigere i drift,” og tilføjer:
”Tilsvarende vil for eksempel tilpasninger af indkvarteringskapaciteten som følge af åbninger og lukninger af asylcentre trække enhedsprisen op.”
Sidste år kostede driften af asylcentrene med 2.505 indkvarterede ved årets udgang i alt 727 millioner kroner.
Kun få bliver sendt ud af landet
I løbet af årets første syv måneder er det lykkedes for Hjemrejsestyrelsen, der hører under Udlændinge- og Integrationsministeriet, at få sendt 127 afviste asylansøgere ud af landet.
Sidste år, hvor der ved årets udgang sad i alt 1.596 afviste asylansøgere og udviste udlændinge i såkaldt udsendelsesposition på landets udrejsecentre, lykkedes det for Hjemrejsestyrelsen at få udsendt i alt 265 afviste asylansøgere.
Det var daværende udlændinge- og integrationsminister Mattis Tesfaye, der i sin tid oprettede Hjemrejsestyrelsen per 1. august 2020 med det formål at få sat skub i hjemsendelserne af personer, der var udvist fra Danmark.
Selvom det åbenbart er en vanskelig opgave at få sendt afviste og udviste personer ud af landet, er der imidlertid tale om et forhold. der også hører med i billedet i vurderingen af en effektiv udlændingepolitik.
Det er ikke nok bare at sige, at der kommer få asylansøgere.
Kilder til denne artikel:
https://us.dk/media/10506/tal-og-fakta-2021-tilgaengelig-udgave.pdf