Narkosmuglere vil aldrig drømme om at køre over grænsen. Hvad det angår er grænsekontrol spild af ressourcer, lyder omkvædet fra modstanderne af bevogtning af de danske grænser.
Det har de nu ikke ret i, og det blev blandt andet bevist ved overgangen i Frøslev den 20. juni i år.
Her blev en ældre indregistreret polsk bil vinket ind til siden til nærmere kontrol, og det gav bonus.
Undersøgelsen af en el-køletaske afslørede 3,7 kilo amfetamin og 1.075 extasipiller, der var gemt under forskellige fødevarer og drikkelse, skriver Gråsten Nyt.
Mængderne var så store, at bilens fører, en 37-årig polsk mand, blev anholdt på stedet.
Hævdede, at han intet anede, men mobiltelefoner afslørede ham
Polakken, der var kommet til Danmark via Holland og Tyskland, hævder, at han intet kender til narkoen. Den måtte have ligget i bilen, som han havde købt for 600 euro.
Men bilens øvrige indhold afslørede ham.
Udover narkoen fandt politiet blandt andet to mobiltelefoner samt to GPS’er, hvor der i den ene var indtastet samme adresse, som der også blev fundet på en seddel i bilen med polakkens fingeraftryk og DNA på.
I mobiltelefonerne var der et hav af SMS’er, der blandt andet gav ham anvisninger på, hvordan han skulle forholde sig.
Polakken havde også selv sendt SMS’er til et nummer, som han påstod, at han ikke kendte og måtte have trykket ind ved en fejltagelse.
Seks års fængsel og udvisning for bestandig
Ved Retten i Sønderborg, hvor sagen mod polakken blev ført i tirsdags den 28. november, hævdede hans forsvarer, at tiltalte kun havde spillet en underordnet rolle, hvis han da overhovedet skulle dømmes, skriver Gråsten Nyt
På sin side fastholdt anklageren, at der var tale om store mængder narko til en værdi på mindst en halv million kroner, samt at der er præcedens for, at så store mængder giver en straf på seks års ubetinget fængsel og udvisning for bestandig.
Det samme mente retten og idømte den 37-årige polak de ønskede seks års fængsel og udvisning for bestandig.
Polakken har anket dommen til frifindelse, skriver Gråsten Nyt.
Du kan læse hele artiklen i Gråsten Nyt her:
http://graasten-nyt.blogspot.dk/2017/11/grnsekontrollen-har-resulteret-i-en-dom.html