En mand kom fredeligt gående på gaden ved nattetid – så mødte han fire aggressive indvandrere på knallerter …

Google Maps

Natten til tirsdag lidt over kl. 1 kom en 27-årig mand gående på Gørtlergade i Slagelse. Så mødte han fire mænd på to knallerter. De var ”af anden etnisk oprindelse end dansk”.

 

Han fandt hurtigt ud af, at det var aggressive og voldelige typer.

 

De blokerede hans vej ved at køre rundt omkring ham i cirkler på deres knallerter. Det fremgår af politirapporten fra Midt- og Vestsjællands Politi.

 

Han spurgte dem, hvorfor de dog gjorde det. Er naturligt spørgsmål, skulle man mene. Men det fik de fire indvandrere til at gå amok.

 

Efter en kort ordveksling kørte den ene knallert ind i hans ben. Derefter sprang passageren af og greb fat omkring hans hals med den ene hånd.

 

Han følte sig tilsyneladende stærkt ophidset over den 27-åriges bemærkning.

 

Knaldede knyttet hånd i hovedet på ham

Passageren på den anden knallert syntes også, at han ville være med. Så han sprang ligeledes af knallerten og gav den 27-årige et slag i hovedet med knyttet hånd.

 

Herefter kørte de fire fra stedet i høj fart ad Torvegade og Smedegade og videre i ukendt retning.

 

De fire mænd beskrives altså alle som af anden etnisk oprindelse end dansk.

 

Personen, der slog den 27-årige, var 180-185 cm høj, kraftig af bygning og iført sort jakke. Han havde mellemlangt hår og et markeret, men tæt trimmet fuldskæg.

 

Politiet hører gerne fra vidner, der kan have oplysninger om episoden.

 

Kan du hjælpe politiet? Helst inden den næste fredelige borger bliver udsat for disse menneskers meningsløse vold.

Del på Facebook