Dansk Folkeparti får en stærk allieret i kampen for en anden udlændingepolitik: Østrigs ny regering tager opgør med EU

I forhandlingerne med regeringen har Dansk Folkeparti krævet en kraftig ændring i udlændingepolitikken. Partiet kalder det ”et paradigmeskift”.

 

Et hovedkrav for DF er, at flygtninge med midlertidig beskyttelse skal sendes hjem, så snart forholdene i hjemlandet tillader det. Det er typisk mennesker fra et land som Syrien, hvor der har været krig.

 

Mens de er i Danmark, skal de forberedes til hjemrejsen i stedet for at blive gjort til en permanent del af Danmark med muslimske parallelsamfund.

 

Samtidig vil Dansk Folkeparti gribe ind i forhold til familiesammenføringer for flygtninge på midlertidig beskyttelse.

 

Partiet vil suspendere disse familiesammenføringer eller i hvert fald tidligst give dem, efter at flygtningen har været fem år i Danmark. I dag er denne periode tre år.

 

Dansk Folkeparti har også nævnt den mulighed, at man afviser alle asylansøgere, der kommer til Danmark fra sikre lande som for eksempel Tyskland.

 

Afsløring af embedsmænd

Regeringen har afvist alle disse krav. Man dækker sig bag embedsmændene, der siger, at de strider mod konventioner og EU-regler.

 

Nu er det så kommet frem, at EU-landet Cypern faktisk helt har suspenderet familiesammenføring for disse flygtninge – åbenbart uden problemer.

 

Denne afsløring har skabt et højspændt forhold mellem regeringen og Dansk Folkeparti. Med risiko for, at forhandlingerne ender i kaos.

 

Voldsomme opgør i EU

Konflikterne om udlændingepolitikken findes ikke bare i Danmark. Også på europæisk plan er der voldsomme opgør.

 

Stadig stærkere kræfter afviser den udlændingepolitik, der har ført til en enorm tilstrømning af ikke-vestlige, overvejende muslimske asylansøgere til de europæiske lande.

 

Man vil hjælpe i nærområderne i stedet. Det er da også både det mest rationelle og menneskelige.

 

Merkels hovedmodstander

Dannelsen af en ny regering i Østrig er et vigtigt skridt i denne udvikling. Den er en koalition mellem det konservative Neue Volkspartei (tidligere ÖVP) og Frihedspartiet (FPÖ) på højrefløjen.

 

Ny forbundskansler er den kun 31-årige konservative Sebastian Kurz.

 

Et hovedmål for den ny regering er at bremse den illegale indvandring til Østrig. Samtidig vil man skære kraftigt ned på de offentlige ydelser til flygtninge.

 

Kurz vil fyre op under EU. Allerede som udenrigsminister stod han som Angela Merkels hovedmodstander. Her har Dansk Folkeparti en stærk allieret i sin kamp for en anden udlændingepolitik.

 

Dyb splittelse

Men Kurz og Østrig står på ingen måde alene. En stribe østeuropæiske lande har gennemført en national udlændingepolitik, der er langt strammere end den, som Merkel tegner.

 

Det gælder især de såkaldte Visegrad-lande: Polen, Tjekkiet, Slovakiet og ikke mindst Ungarn. Sebastian Kurz har skabt nære forbindelser til disse lande.

 

EU er i dag dybt splittet i udlændingepolitikken. Og inden for de enkelte lande skærpes fronterne.

 

Det gælder også i Danmark. Dansk Folkeparti er ved at miste tålmodigheden med regeringen og ikke mindst dens embedsmænd, der altid kan finde en fin forklaring på, at man ikke kan gøre noget.

 

Udviklingen går klart i retning af, at Europa bliver mere muslimsk. Mange politiske ledere lader bare stå til. Andre siger nej. Blandt andet Sebastian Kurz og Kristian Thulesen Dahl.

 

https://www.welt.de/debatte/kommentare/article171649886/Eine-Zaesur-fuer-Europas-Fluechtlingspolitik.html

 

http://www.krone.at/604077

 

https://kurier.at/politik/inland/regierung-das-sagt-die-internationale-presse/302.458.170

 

http://www.krone.at/604122

Del på Facebook
[wpdevart_facebook_comment curent_url="https://denkorteavis.dk/2017/dansk-folkeparti-faar-staerk-allieret-i-kampen-for-en-anden-udlaendingepolitik-oestrigs-ny-regering-fyrer-op-under-eu/" order_type="social" title_text="" title_text_color="#000000" title_text_font_size="22" title_text_font_famely="monospace" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="3" ]