Det er et sandt nødråb, der lyder fra Lars Alvarsjö, som er politiinspektør for hele region Stockholm.
Det svenske retssystem er truet af et decideret kollaps, skriver han i et debatindlæg i Svenska Dagbladet. Det er en meget markant udtalelse fra en så højt placeret politimand.
En række områder er ifølge Lars Alvarsjö så hårdt belastede af kriminalitet, at mange bander og forbrydere reelt har frit spil.
Politiet bliver mødt med stenkast og molotovcocktails, hvis de bevæger sig derud. Selv brandbiler og ambulancer bliver angrebet. Og mange steder er der problemer med islamisk ekstremisme.
Den voldsomme kriminalitet i de belastede områder er med til at presse svensk politi. Det er i forvejen tynget af den aktuelle flygtningekrise, genindførelsen af svensk grænsekontrol og af en større reorganisering, der har trukket politifolk væk fra lokalområderne.
Hele det svenske retssystem er truet
Men det er ikke bare politiet, der er under pres. Det er som nævnt hele det svenske retssystem, der er truet, advarer Lars Alvarsjö.
Anklagemyndigheden har ikke ressourcer nok til at anholde og rejse tiltale mod de mange kriminelle vaneforbrydere fra problemområderne. Mange udenlandske kriminelle bliver af samme årsag heller ikke varetægtsfængslet og retsforfulgt.
De, der ender for en dommer, slipper alt for ofte med en fængselsstraf. Man giver dem en bøde i stedet, hvilket ifølge Lars Alvarsjö er virkningsløst.
Hvis de kriminelle endelig idømmes en frihedsstraf, er straflængden i langt de fleste tilfælde i den lave ende.
Systemet skal styrkes
Politiinspektøren peger i sit indlæg på flere løsninger, hvis situationen skal ændres. Der er brug for at styrke svensk politi med markant flere midler. Og samfundet skal blive væsentlig bedre til at bremse rekrutteringen til de kriminelle bander.
Men først og fremmest er der brug for, at politikerne ser på det svenske retssystem under ét og styrker det, skriver Lars Alvarsjö.
Ellers er der en reel fare for, at systemet bryder sammen.