Folkemødet – et slag i ansigtet på skatteborgerne
Folkemødet 2016 på Bornholm 16. – 19. juni 2016 blev ifølge arrangørerne afviklet i god ro og orden. På trods af kraftig regn især fredag den 17. juni blev der på det, der er kaldt Danmarks største politiske festival, gennemført næsten 3000 forskellige events.
Alt hvad der kan krybe af offentlige og private organisationer, regioner, kommuner m.v. bevilger hvert år sig selv en uge på Bornholm. Over de 4 dage kan meningsløse skatteyderbetalte institutioner som f.eks. Center for Offentlig Innovation afholde 7 arrangementer, hvor de få interesserede ved selvsyn kan lade sig overbevise om centerets manglende relevans.
Knap 100.000 gæster har i løbet af Folkemødet 2016 været i Allinge og alene lørdag den 18. juni var der 40.000 besøgende. I år var der med det såkaldte Civilting skabt en ny ramme for de helt små foreninger og organisationer, som er baseret på frivillighed og med begrænsede økonomiske midler. For at give disse foreninger mulighed for at komme til orde på Folkemødet, fik de gratis mødetid i Civiltinget. Det har været nødvendigt, hvis Folkemødets folkelige præg skulle bevares.
Seancen har nemlig udviklet sig til big business, hvor en lille håndfuld af københavnske kommunikationsbureauer for skyhøje vederlag styrer ”festen”, mens kendisser som Clement Kjærsgaard i et hektisk, men givtigt bijobberi styrter fra arrangement til arrangement.
Undertiden får man indtryk af at kommuner, regioner, ministerier og offentlige myndigheder og institutioner er spændt til bristepunktet og gennemgående frister en kummerlig tilværelse uden tilstrækkelige økonomiske midler til at løfte de tunge opgaver.
Ikke desto mindre er embedsmænd og kommunalpolitikere nogle af de mest aktive deltagere i Folkemødet. Hvert år koster den store fest og netværks-mødet for bureaukrat-eliten mange millioner kroner, betalt af de danske skatteydere.
En hjemmeside har kortlagt en lille del af forbruget. I 2015 brugte Region Hovedstaden f.eks. 602.000 kroner eksklusiv moms på regionens deltagelse. I beløbet indgik både lejen af et helt badehotel til 97.000 kroner samt 3.000 muleposer med regionens logo til uddeling blandt andre bureaukrater.
Region Midtjylland kunne også være med. Ved Folkemødet sidste år bestod regionens delegation af i alt 52 deltagere, som blev sendt over til Bornholm i et chartret fly. Den samlede regning blev på 375.000 kroner. På hjemmesiden og i en netop udkommet bog kan den interesserede skatteborger finde andre eksempler på den uhyrlige omgang med skatteborgernes penge.