Man skulle tro, at den voldsomme asylkrise ville styrke regeringen, men det er ikke sket – og det er der en meget klar grund til

I mange år har det været et fast mønster i dansk politik, at de blå partier blev styrket, når vælgerne prioriterede udlændingepolitikken højt. De blå har været holdepunktet, når vælgerne krævede stramninger.

 

I dag prioriterer vælgerne udlændingepolitikken klart højere end alt andet. Dette er ganske naturligt i betragtning af, at den massive asylstrøm skaber dramatiske forandringer i Danmark og Europa.

 

Der er heller ingen tvivl om, at vælgerflertallet kræver en stram kurs i asylpolitikken.

 

Alligevel bliver regeringen og blå blok ikke styrket, tværtimod. Især er regeringspartiet Venstre i vanskeligheder. Det gælder hos vælgerne, og det gælder på det parlamentariske plan.

 

Det er der en meget klar grund til.

 

Venstres problem med grænsekontrol

Da regeringen tiltrådte i juni sidste år, gennemførte den stramninger i asylpolitikken. De gik først og fremmest ud på, at det skulle gøres mindre attraktivt at få asyl i Danmark.

 

Den slags stramninger har absolut haft en virkning. Men de blev overhalet af den voldsomme stigning i asylstrømmen.

 

Det er blevet mere og mere tydeligt, at skrappere vilkår for asylansøgere og flygtninge i Danmark ikke er nok til at holde asyltallet nede på et acceptabelt niveau. Man er samtidig nødt til at have en grænsekontrol, der gør det væsentligt sværere at komme ind i landet.

 

Men Venstre-regeringen har haft store problemer med at finde sine ben, når det gælder grænsekontrol. Det hænger formentlig sammen med, at dette spørgsmål rammer ned i nogle gevaldige brydninger inden for partiet.

 

Kort sagt: Hvor megen vægt skal man lægge på de åbne grænser, og hvor megen vægt skal man lægge på at ”passe på Danmark”?

 

Hvilken trussel?

Efter nogen tøven er regeringen endt med at indføre grænsekontrol, efter at Sverige har gennemført sin ID-kontrol. Men den danske kontrol er halvhjertet, og det er svært for vælgerne at forstå, hvad der er regeringens argumenter for den.

 

Man nøjes med en stikprøvekontrol på grænsen. Og man siger, at dens formål alene er at ”sikre ro og orden”. Men det gør formentlig ikke det store indtryk på vælgerne.

 

De synes at tænke: Det er fint nok med ro og orden. Men det er noget svært at se, hvad det er for en trussel mod ro og orden, regeringen taler om.

 

For de fleste kommer truslen fra det enorme antal asylansøgere. Når så mange bliver ved med at komme over grænsen, rammer det den danske økonomi og velfærd, og det rammer det danske samfunds sammenhængskraft, kultur og værdier.

 

Kan ikke forstå, hvad ministrene siger

Vælgerne venter på, at regeringen skal give besked om, at den vil skærpe grænsekontrollen for at bringe asyltallet ned. Men regeringen taler uden om emnet.

 

Samtidig har det skabt total forvirring, når ministre siger, at regeringens stikprøvekontrol ligefrem vil bringe flere asylansøgere til landet. Hvad er meningen?

 

Resultatet er i øjeblikket, at vælgerne simpelt hen ikke kan forstå, hvad det er, ministre og ordførere siger til dem. Det virker som temmelig sort snak. Og det er dødsensfarligt for en regering.

 

Regeringens tøven koster dyrt

Meget tyder på, at der skal en skrappere grænsekontrol til for at få bragt asylantallet ned. Sverige har gjort det med deres ID-kontrol og transportøransvar. Som Den Korte Avis har påpeget, har det været en succes – asyltallet er faldet betragteligt.

 

Den danske regerings tøven koster dyrt hos de desorienterede vælgere. Samtidig koster den dyrt i kroner og øre for det danske samfund. Kommunerne er under meget hårdt pres og reagerer nu kraftigt.

 

Finansminister Claus Hjort Frederiksen mærker i det hele taget konsekvenserne af det fortsat høje antal asylansøgere. Han må nu udskyde de forhandlinger om skattereformen, der skulle være gået i gang i nær fremtid. Pengene er der simpelt hen ikke på grund af asylstrømmen

 

Det rammer så regeringen på det parlamentariske plan. Liberal Alliance insisterer på, at skatteforhandlingerne kommer i gang i år. Hvis det ikke sker, vil partiet ikke garantere regeringens overlevelse, siger Anders Samuelsen.

 

Denne trussel er bevidst holdt lidt flydende. Men regeringen er nødt til at tage den ret alvorligt. Dens liv kan blive meget besværligt, og den kan måske endda ende med at falde, hvis skatten ikke kommer på forhandlingsbordet.

 

Nøglen til det hele

Regeringens nøgle til at komme ud af problemerne med vælgerne, støttepartierne, kommunerne og økonomien kan kun findes ét sted:

 

Grænsekontrollen skal strammes, så der kommer langt færre asylansøgere til landet. Den Korte Avis har påpeget, hvad vej man kan gå. Det vil vi fortsætte med.

Del på Facebook