Nu er der lavet en nyttig app, der viser dig, hvor de offentlige toiletter ligger – hent den her

Flere tusinde toiletter er allerede nu tastet ind på toilet-landkortet, og alle kan være med til at tilføje endnu flere.

 

Find offentlige toiletter, kundetoiletter, betalingstoiletter og handicaptoiletter – med og uden håndvask eller puslebord.

 

Efter at have installeret en gratis mobil-app, er man allerede godt på vej til det første og nærmeste toilet.

 

Men hvem har brug for toiletter?

Det har vi alle sammen, dog nogle mere end andre.

 

Mave-tarmforeningen CCF er en patientforening for alle med mave-tarmproblemer, og mange af vores medlemmer kan have akut brug for adgang til et toilet – derfor har vi udviklet en toilet-app.

 

“Flush it – find et toilet” er et meget vigtigt værktøj for os, så vi ved hvor der er toiletter, så vi kan planlægge en rute når vi skal på indkøb el.lign.

 

Men toilet-appen kan bruges af alle, og sammen kan vi hjælpe hinanden, ved at finde toiletter vi alle kan bruge. Enkelte af de toiletter der findes i appen, er dog forbeholdt medlemmer af CCF, da vi, meget mod vores vilje, kan have et akut ”her og nu” behov for et toilet, når vi fx står i supermarkedet el.lign.

 

”Flush it – find et toilet”-appen kan hentes til Android allerede nu, og til iPhone inden for de nærmeste par dage. Alle kan være med og vi håber at alle vil deltage i jagten på toiletter. Hent appen her.

 

Mave-tarmforeningen CCF er en patientforening for alle med mave-tarmproblemer. I dag er der over 70.000 danskere, der lider af tarmsygdommene Crohns sygdom, colitis ulcerosa og mikroskopisk kolit, og sammen med irritabel tyktarm (IBS), er det samlede tal over 1 million danskere. Tallene er kraftigt stigende.

 

Mange af vores medlemmer har, ud over kraftige smerter, træthed og meget mere – også perioder med behov for hyppige toiletbesøg. Når det er værst, er toiletbesøg op til 30-40 gange dagligt ikke usædvanligt. (Mave- tarmforeningen CCF er også kendt som Colitis-Crohn Foreningen.)

 

“Flush it – find et toilet“ er et samarbejde mellem Mave- tarmforeningen CCF og All2day ApS. Grafik: Vanja. Tak til Kirstine Hardam A/S og AbbVie A/S for deres donationer, og tro på projektet.

Del på Facebook