Fransk justitsminister har intimt kendskab til kriminalitet – læs her hvordan

Den franske justitsminister og seglbevarer Christiane Taubira er ved at udvikle sig til en højst generende sten i præsident Francois Hollandes sko.

 

Ikke alene ønskede fransk politis organisationer overhovedet ikke at drøfte livsfarlige udgangstilladelser fra fængslerne med hende, fordi de kender hendes politisk korrekte iver efter at beskytte ofre i højere grad end forbrydere.

 

Det kommer nu også frem i offentlig debat, at hun må siges at have stor personlig interesse i omsorg for kriminelle.

 

Samleveren er sigtet for terrorvirksomhed

Det politiske ugeblad Espress afslørede, at hun har indlemmet sin samlever i justitsministeriets talrige personale, selv om han er sigtet for terror mod franske interesser i parrets hjemstavn Guyana.

 

Taubira svarede harmfuldt, at det var utilbørligt at blande hendes privatliv ind i hendes politiske liv, men den stak chefredaktør Christophe Barbier ikke i lommen.

 

Han svarede i Express, at det i høj grad var et offentligt anliggende, at samleveren var mistænkt for terrorvirksomhed i Guyana, som Christiane Taubira i parentes bemærket selv har krævet løsrevet fra Frankrig i sin ungdom.

 

Justitsministeren har en stor pengekiste

Om det var krænkelse af det private eller det offentlige overlod chefredaktøren af Express til sine læsere at bedømme. Han citerede det amerikanske magasin People with Money for, at Taubira er god for en formue på 885 millioner euros. Mellem marts 2012 og marts 2013 fik hun formuen forøget med 58 millioner euros. Året før med 38 millioner i samme periode.

 

Foruden tjenestebolig har hun en lejlighed i et socialt boligbyggeri, selv om hun ikke ligefrem er et socialt tilfælde. Hun ejer flere restauranter i Paris, en tøj- og en parfumekæde og en fodboldklub i Cayenne, hvor hun er ved at få opført en luksusvilla med 480 kvadratmeter gulvareal.

 

Dommerstanden er forblændet af perverterede synspunkter

Express står ikke alene med angreb mod justitsministeren. Den deputerede Henri Guaino, der er valgt til Nationalforsamlingen for departementet Yvelines og som er tidligere spindoktor for ekspræsident Nicolas Sarkozy, kritiserede medlemmer af den franske dommerstand for at være forblændede og perverterede af ideologiske synspunkter.

 

Taubira betegnede det som utilbørligt, at en deputeret rettede et så skammeligt angreb på højtstående funktionærer i republikkens tjeneste. Guaino gav igen med, at det var et besynderligt svar fra en person, som hele livet har vist foragt for den franske nation og kæmpet for Guyanas uafhængighed.

 

Samleverens søn sidder i fængsel for mord

Den deputerede undlod i Nationalforsamlingen at tale om samleverens terrorvirksomhed og om en søn, som sidder i fængsel for mord. Men på nettet kan man læse, at det ikke kan nægtes, at Frankrig har en justitsminister med intimt kendskab til kriminalitet, og på de sociale medier udtrykker menigmand hyppigt forundring over præsident Hollandes valg af justitsminister.

 

At Christiane Taubira hyppigt udsættes for racistiske ytringer skader næppe hendes sag. Nok tværtimod. En folkevalgt fik en bøde på 10.000 euros for racisme, og fire andre folkevalgte venter trods protester fra deres respektive borgmestre på sagsanlæg, fordi de har foreslået Madame Taubira at vende tilbage til lianerne i sin jungle og andre smagløsheder. Racisme harmonerer ikke med republikkens motto om frihed, lighed og broderskab.

Del på Facebook